Jak vytvořit ve WordPressu šablonu stránky
Toto je aktualizovaný článek z počátku roku 2010. V době jeho vydání ještě nebylo možné vytvářet ve WordPressu více typů obsahu a tím web dělit i jinak, než na příspěvky a stránky. Nyní to možné je, ale přesto se šablony stránek stále hodí.
Jde zkráceně o to, že si při vytváření nové stránky (nebo editování stránky starší) zvolíte, jaký soubor bude v motivu vzhledu použit.
To znamená, že stránky mohou různě vypadat a mohou mít i jiné prvky. Jak bylo naznačeno, jde jenom o vytvoření dalšího souboru v adresáři s motivem vzhledu, tedy kromě page.php (šablona klasické stránky) přidáte ještě další soubor s vlastním pojmenováním, který bude sloužit jako další šablona pro jiný typ stránek.
Jak na to
Asi nejjednodušším způsobem je vytvořit soubor, zkopírovat do něj obsah právě page.php a potom upravit dle svých představ. Můžete použít jiné styly a tím pádem jiné rozměry stránky apod. V již hotových motivech vzhledu je často tento systém použit pro šablonu stránky bez postranního bloku, tedy sidebar.php.
Každý soubor přitom musí mít definován svůj název hned na začátku souboru. Zápis vypadá takto:
/*
Template Name: bez menu
*/
Název bez menu potom dostanete při vytváření nebo editování stránky ve výběru pravého panelu administrace, na názvu souboru samotného přitom nezáleží.
Takto můžete např. vytvořit deset různých šablon stránek (sablona1.php, sablona2.php atd.). Při tvorbě obsahu v administraci se pak rozhodnete, jakou šablonu zrovna chcete použít.
V šablonách můžete provést libovolné úpravy. Třeba použít jinou barvu pozadí, stránku udělat širší nebo naopak užší. Nezapomínejte ale, že napojení na stylopis je už v souboru header.php, takže když budete chtít použít jiné stylování, musíte ho do stylopisu zapsat a v šabloně změnit.
Bez menu
Ve stránce s názvem bez menu můžete třeba, jak název napovídá, vynechat menu, neboli navigaci webu ve formě postranní nabídky s odkazy.
Uděláte to tak, že zjistíte, jak layout webu vypadá a jak je zapsán v souboru style.css. Předpokládejme třeba, že obsahová část je od levého okraje webu odsazena pomocí zápisu CSS třeba: margin-left:200px (200px od levého okraje). Ve vzniklém prostoru o šířce 200px je potom vloženo menu.
Napřed tedy ze stránky odstraňte kód, který menu vkládá:
<?php get_sidebar(); ?>
A aby po něm nezůstalo prázdné místo, změňte název obsahové části a ve stylopisu zapište, že bude vzdálen například pouhých 5px. Tím místo vyhrazené pro postranní panel zmizí.
Tip na závěr – zobrazení seznamu článků
Může sloužit jako mapa webu, ale můžete nechat zobrazit třeba jenom posledních deset článků v jednoduchém seznamu. Používá se právě šablona stránky, do níž vložíte tento kód:
<ul>
<?php $archive_query = new WP_Query('showposts=10');
while ($archive_query->have_posts()) : $archive_query->the_post();?>
<li><a href="<?php the_permalink() ?>" rel="bookmark" title="Trvalý odkaz příspěvku <?php the_title(); ?>"><?php the_title(); ?></a></li>
<?php endwhile; ?>
</ul>
Na místo čísla 10 doplňte vlastní požadovaný počet zobrazených článků.
Autor: Luboš Kudláček
Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger. Více na LubosKudlacek.cz