Zvláštní obchodní podmínky u VPS Český hosting.cz
Obchodní podmínky u služeb na Internetu jsou mnohdy trochu zvláštní. Málokdo je čte, lidé jsou prostě zvyklí klikat na OK, jako „jasně, souhlasím, je to dlouhý a stejně tam nic důležitýho nebude“, takže mnohdy ani neví, pod co se vlastně užíváním služby podepsali.
Nechci v žádném případě osočovat zrovna cesky-hosting.cz, protože podobné (a často i horší) podmínky budou jistě u většiny poskytovatelů webhostingu. Nejde ani o nic extrémního, jen prostě zajímavého. A nechť je tohle tedy zároveň reklama na jejich VPS.
Reklamu na virtuální managed server za 85 Kč jsem viděl asi na Webtrhu. I když je to cena na první rok a potom je dvojnásobná, vyjde docela slušný managed VPS se SLA 99,97% na 350 Kč měsíčně bez DPH. To je dobrá cena, takže jsem se vrhl na čtení obchodních podmínek.
4.4. Objednavatel není oprávněn využívat služby ke zřízení vlastní činnosti, která by byla svou povahou konkurenční k činnosti Poskytovatele, zejména k poskytování webhostingových služeb pod vlastním jménem a na vlastní zodpovědnost. Zřízení takovéto činnosti je považováno za hrubé porušení povinností Objednavatele.
Tohle chápu. Když už jsem jim psal, zeptal jsem se i na tohle a jde prostě o to, že jejich služba se nepřeprodává. Weby klientů, jimž se starám o web, se hostovat smějí. Možná se smějete, ale já vím minimálně o jedné firmě, které tohle vadí a za porušení podmínek to považuje.
Druhá pasáž, která mě zaujala, je zajímavější:
4.10. Objednavatel odpovídá za veškerou škodu způsobenou při užívání poskytnuté služby. Poskytovatel je oprávněn žádat po Objednavateli náhradu způsobené škody a ušlý zisk. Náhradou škody se rozumí zejména čas vynaložený Poskytovatelem pro odstranění závadného stavu, vzniklého neoprávněným nebo neodborným užíváním prostředků serveru Objednavatele, škoda vzniklá na provozu serveru, škoda vzniklá 3. stranám a zejména ostatním uživatelům, škoda vzniklá zastavením provozu serveru apod.
Znamená to, že pokud se díky mé činnosti zastaví fyzický server a na něm vedle mě bude mít někdo na VPS e-shop, přijde mi později domů složenka. Než to dal Český hosting dohromady, mohl přece prodat zboží za desetitisíce a kvůli mě neprodal.
Vznesl jsem dotaz na podporu:
Članek 4.10. znamená, ze pokud např. nějaka open source aplikace způsobí zastavení fyzického serveru, já budu platit uslý zisk např. někomu, kdo vedle mě provozuje eshop?
A odpověď:
Bod 4.10. určuje zodpovědnost uživatele za aplikace, které na server umístí. Situace, kdy by aplikace přímo zastavila fyzický server, vzhledem k technickému řešení velmi nepravděpodobná (přesto je potřeba s ní počítat), nicméně jsou jiné a pravděpodobnější situace, které mohou být velmi problematické a mohou způsobit škodu nám, nebo našim uživatelům. Příkladem může být třeba intenzivní využívání sdílených parametrů virtuálního serveru (typicky diskových operací), rozesílání spamu, nebo DDoS útoky z nedostatečně zabezpečených aplikací. Tyto situace ale obvykle včas díky monitoringu provozu zachytíme a vzniku škody tak předcházíme. Každopádně pokud používáte open source aplikace, je velmi důležité sledovat jejich vývoj a provádět aktualizace.
Chápu. OK. Slušná odpověď. Člověk by si řekl, že ten monitoring, že to je dobrá věc a nemůže se nic stát. Ono se taky skutečně zřejmě nic nestane, jenže, jak je ostatně i v té odpovědi, „je třeba s tím počítat“.
Troufám si tvrdit, že většina lidí používá pro provoz svých webů open source, například WordPress, PrestaShop a další. On ale i ten WordPress byl kdysi pěkná prasárna a tehdejší webhoster mi nadával, co to používám, ať to opravim, dělá to problémy na serveru atd. Dnes těžko představitelné, ale podobný problém může přijít kdykoli a s čímkoli. Těžko pak takové obchodní podmínky podepisovat.
Autor: Luboš Kudláček
Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger. Více na LubosKudlacek.cz