Google Hlášky – (Buzz)
Je toho plný internet – Google proniká do sociálních sítí a využívá přitom nesporné výhody třetího nejpoužívanějšího e-mailu na světě – služby Gmail. V jeho rozhraní vznikla služba podobná Twitteru a Facebooku zároveň, pravděpodobně v budoucnu rozšiřovaná a propojená s ostatními službami internetového giganta.
Jak řekl na ČT24 publicista Daniel Dočekal, nová služba si může své uživatele získat především díky skutečnosti, že kvůli propojení s ostatními lidmi nemusíte opouštět e-mailovou schránku. (Předpokladem je, že zrovna tu používáte pro práci či zábavu ze všech služeb nejvíce).
Nemusíte překlikávat mezi záložkami prohlížeče jenom kvůli tomu, abyste zjistili, co vaši přátelé zrovna dělají či o čem přemýšlejí. Nemusíte čekat, až přejde výpadek na Facebooku, nebo zírat na týden staré statusy svých přátel (ty novější jaksi na chvíli zmizely). Nemusíte sledovat, jak se vaši přátelé, ve skutečnosti poměrně inteligentní lidé, hlásí k na první pohled podvodným skupinám a jak se stávají fanoušky stránek propagujících rasismus či Jiřího Paroubka (aniž by to tušili).
Google Hlášky žádné skupiny nemá (možná zatím). Spoléhá na to, že si sami podle jména či e-mailové adresy vyhledáte své virtuální přátele, jejichž myšlenkové pochody máte zájem sledovat. Nechybí ani propojení se sociální sítí Twitter, s aplikací Google Reader, nebo Picasa.
Při prvním kliknutí na pole, kam byste chtěli začít psát svůj první text (v českém překladu hlášku), se zobrazí informační okno, které vás vyzve k založení uživatelského účtu.
Klepněte na Uložit profil a můžete začít, to je totiž všechno.
Můžete začít psát, vkládat odkazy i fotky (po uploadu dojde k uložení ve službě webových alb Picasa a bude dostupná i tam) a neujde jistě vaší pozornosti, že Hlášky jsou propojeny s vaším uživatelským účtem Google, kde o sobě můžete vyplnit nějaké ty informace.
To je tedy hrubé shrnutí nové služby. Vypadá jako jednoduchý a poměrně svižný Facebook, stačí nasbírat pár přátel (např. těch, které máte v e-mailových kontaktech) a začít si předávat krátké informace. Vždy máte informaci o tom, kolik lidí vás sleduje a kolika a jakým lidem svou informaci předáváte. Vy sami pak můžete sledovat koho chcete.
A pokud se vám služba nebude líbit, je pochopitelně možné ji vypnout.
Autor: Luboš Kudláček
Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger. Více na LubosKudlacek.cz