uProxy aneb Svobodný internet i pro nesvobodné země
Právo na svobodu slova bereme jako samozřejmost – a na internetu už tuplem. Přesto jsou na světě země (zdravím Čínu), které musí o toto právo tvrdě bojovat a právě pro ně připravil Google zajímavou službu uProxy – účinnou odpověď protí cenzuře a sledování.
Princip uProxy
„Proxiny” nejsou nic nového – jen si zadejte do Googlu „free proxy” a vyjedou na vás desítky služeb, které vám zadarmo poskytnou možnost anonymního surfování pod vypůjčenou identitou (aka IP adresou). Problém bežných proxy serverů je, že mají centrální bod a ten se dá napíchnout nebo dokonce odpojit.
uProxy jede čistě v režimu P2P – nebožák z cenzurované země požádá kamaráda ze Svobodných států Amerických, aby mohl surfovat přes něj a po autorizaci vidí vnější pozorovatel pouze dvě věci:
- „svobodný” počítač si zkrátka surfuje, jako by se nechumelilo,
- „cenzurovaný” počítač odesílá a přijímá balíky precizně šifrovaných dat, ze kterých nelze nic vyčíst.
Nejnovější nástroj pro svobodu internetu existuje zatím ve formě addonů pro Chrome a Firefox. Oficiální stránka je zde a níže se podívejte na produktové video:
Věříte Googlu?
Pojďme se na uProxy podívat z jiného úhlu. Lidé bažící po svobodném surfování uProxy určitě přivítají (už nebude tak lehké například zablokovat Twitter při nějaké masivní události). Přesto však odložme bouchání šampaňského na později a zamysleme se nad následujícími body:
1. Google sobecky hájí svoje zájmy (a není to zdaleka poprvé). „Jak to”, namítnete, „vždyť Internet Googlu nepatří?” Internet samozřejmě ne, ale cenu akcií Googlu jednoznačně ovlivňuje, kolik lidí ho může používat. Svobodnější internet = více googlení = spokojenější akcionáři. To samozřejmě neznamená, že usilovat o svobodný internet není chvályhodné – jenom nesmíme mít růžové brýle (nabízí se odkázání na otce ekonomie Adama Smitha, který už před rokem 1800 identifikoval fenomén „chci prachy a u toho náhodou pomáhám ostatním”).
2. Nástroj od Googlu jako důvěryhodný prostředník? Navíc po nedávném skandálu s NSA, který se rozvíjí dál a dál?
3. Politické důsledky. Google nemá rád Čínu. Nesmírně ho žere, že nemůže pohodlně nabízet své široké spektrum služeb nejlidnatější zemi světa a uProxy je zkrátka další pokus, jak získat u běžných Číňanů dobré jméno. Měli bychom doufat, že si to nějaká horká hlava nevyloží špatně – v jiných dobách by se dal podobný krok považovat za podrývání autority suverénního státu, na které se odpovídá stiskem velkého červeného tlačítka…
Autor: Ondřej Dyrka
Pod hlavičkou www.ppcsluzby.cz fušuju do PPC reklam a ve volných chvílích také zdařile předstírám, že jsem copywriter. Rád se bavím o kontroverzních tématech, pro ostré slovo nejdu daleko a jsem brutálně upřímný.