Jde o kabelové připojení, kde se však nepoužívá klasický datový kabel, ale optické vlákno. Je vyrobeno ze skla nebo plastu a data jsou v něm přenášena prostřednictvím světla.
Tato technologie umožňuje přenos na delší vzdálenosti s menší ztrátou. Vlákna jsou ohebná, na přenos v nich nepůsobí elektromagnetické rušení, dají se svazovat do svazků jako kabely a lze v nich dosahovat vysokých přenosových rychlostí.
Další výhodou je možnost přenášení velkého množství nezávislých signálů, každý s použitím jiné vlnové délky světla. Optické kabely nejsou elektricky vodivé, takže odpadá ochrana proti přepětí na komunikačním vedení, nehrozí úder blesku a optická vlákna se dají používat i v nebezpečných prostředích.
Použití
Se zvyšujícími se nároky na rychlost internetového připojení i u domácností se optické rozvody používají stále častěji.
Větší firmy a dodavatelé konektivity budují páteřní spoje, poskytovatelé internetového připojení koncovým spotřebitelům budují své sítě v rámci menších obcí i větších měst. Po optické síti pak mohou kromě připojení k internetu nabízet i VoIP nebo IPTV.
Optické kabely se pokládají do země, případně se vedou po střechách domů, typicky na sídlištích, kde se jedním optickým kabelem propojí celý blok.
Rychlosti připojení pro domácnosti se pohybují v desítkách Mbit/s symetricky, tedy download i upload. Výjimkou nejsou rychlosti 100 Mbit/s pro jednoho uživatele.
Ceny přitom nejsou nijak vysoké, často jsou srovnatelné s cenami za připojení Wi-Fi, tedy v řádech stovek korun za kalendářní měsíc.