Jak fungují moderní televize přes internet
Hned na úvod musím říct, že nejsem fanouškem televizního vysílání jakékoli ze stanic, nemám ani svou oblíbenou a po nějaké době jsem opustil i sledování televizního zpravodajství, které pro mě po určitý čas bylo důležité a dávalo z mého pohledu televizi alespoň nějaký smysl.
Jenže televize se mění. Mění se způsob, jakým je televize lidmi sledována, což dokládá počet v posledním roce nově vzniklých televizních služeb. Tyto služby už nepočítají s tím, že by člověk v osm večer zasedl s rodinou před obrazovku jenom proto, že si nějaká stanice usmyslela vysílat zajímavý film. Nové televizní služby diváka neomezují, dávají mu na výběr, pořady archivují, pořady nahrávají, pouštějí je od začátku i přesto, že je půl hodiny po jejich začátku. Díky moderní IPTV si může divák pouštět televizi na svém notebooku, v počítači, na svém tabletu a telefonu.
Budoucnost televize
V rámci článku, který je spíš blogpostem, si dovolím zaspekulovat. Všichni dobře vidíme, co se kolem děje. Jak provideři, tedy poskytovatelé internetového připojení, opět po nějaké době berou televizi přes internet vážně a začali se více věnovat jejímu vývoji. Kdysi se Telefónica O2 se svým set-top boxem pokusila prorazit na trhu, potom se proslýchalo, že vývoj vede do ztracena a služba nemá budoucnost, nyní je však O2-TV zpět a v plné síle i s mobilní aplikací. A nejen ona. Máme tu službu, kterou si pronajímají menší provideři, aby mohli IPTV nabídnout svým zákazníkům, máme tu další firmy, které vyvíjejí vlastní řešení (například STARNET). Vidíme, jak se O2 snaží nakoupit licence k zajímavým sportovním přenosům a jak se snaží získat v této oblasti monopol, když i skrze soudy prosazuje svá práva. Vidíme nárůst počtu mobilních aplikací zaměřených na televizní vysílání, kde by zákazník očekával, že přes ně bude televize zdarma.
Jenže ona ta televize zdarma není. A to i přesto, kdy služba zprostředkovává pouze základní programovou nabídku – ono totiž i v tomto případě chce po zprostředkovateli někdo zaplatit. Je to OSA, další všelijaké organizace a samozřejmě samotné televizní stanice, které nechtějí jen tak zdarma dovolit, aby si někdo jejich vysílání bral, nahrával a poskytoval zákazníkům další služby, jako je například přeskočení celého reklamního bloku jedním klikem.
Budoucnost volně šířené televize proto nevidím příliš dobře. Bude v ní čím dál méně zajímavých pořadů, méně důrazu bude kladeno na programovou skladbu, sportovní přenosy nakoupí placené televize a stejně tak i další zajímavé pořady, nové filmy apod. To všechno se samozřejmě děje už teď, jenom se zdá, že tento trend se bude dále rozvíjet.
Televizní archiv pořadů
Jedním z hřebíčků do rakve běžně šířené televize je televizní archiv pořadů. V podstatě jde o to, že provozovatel služby sám nahrává televizní pořady (dle toho, jak mu to umožňují licenční smlouvy) a uživatelům pak dává možnost si tyto pořady kdykoli přehrávat. To znamená, že divák již nemusí sledovat televizní program, kdykoli si již v minulosti odvysílaný pořad přehraje.
Pustit od začátku
Další celkem běžnou službou je možnost pustit si již právě vysílaný pořad o začátku. Uživatel tedy využije toho, že jsou pořady provozovatelem nahrávány a nečeká až bude pořad v televizním pořadu, ihned si přesune v televizním vysílání na začátek pořadu. S tím souvisí i další možnosti akce, například posouvání (přetáčení) pořadu vzad i vpřed.
Nahrávání pořadů
Televizní archiv mívá už z povahy licenčních smluv nějaké omezení, například provozovatel do něj nemůže ukládat pořady úplně všech stanic a nemůže je archivovat neomezeně dlouhou dobu. Právě zde pak pomůže nahrávání, kdy má uživatel nějaký vyhrazený prostor na úložišti poskytovatele a jednoduše si vybere pořady, které si chce nahrát a uložit. Pak je samozřejmě může libovolně přehrávat.
VoD – Video on Demand – videopůjčovna
Služba, kterou svého času prosazovala O2-TV, jejíž součásti byla stanice HBO VoD a samostatná videopůjčovna, kde jste si půjčili film za předem stanovený poplatek, který byl následně vyúčtován na faktuře za telefon.
—-
Samozřejmě, výčet služeb tím nekončí, jmenoval jsem jenom ty hlavní, s nimiž jsem se sám setkal a věřím, nebo jsem si dokonce jist, že dnešní služby na trhu nabízejí ještě další funkce, které jsem nezmínil. Patří sem například fulltextové vyhledávání pořadů (v názvu, popisu atd.), programový průvodce různé úrovně dle poskytovatele (inteligentní vyhledávání oblíbených a doporučených pořadů, automatické nahrávání celé série nějakého seriálu apod.) a další.
Autor: Luboš Kudláček
Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger. Více na LubosKudlacek.cz