Co to je Emoční inteligence, neboli EQ?
Pojem emoční inteligence existuje od roku 1990 a o jeho propagaci se postaral americký psycholog a publicista Daniel Jay Goleman. Podle něj je emoční inteligence, měřená jako EQ, možná pro život člověka důležitější, než všeobecně uznávaný IQ.
Emoční, nebo také emocionální inteligence je schopnost zvládat své emoce, rozumět jim, umět je pojmenovat a umět se vcítit do emocí ostatních lidí. Některé obory s emoční inteligencí pracují a používají ji (například personalistu zajímá, jak je uchazeč schopen komunikovat se svým okolím). Pokud znáte televizní seriál o mladých fyzicích „Teorie velkého třesku“, dalo by se říct, že Sheldon Cooper vykazuje velmi vysoké IQ, ale velmi nízké EQ.
Podle zmíněného Daniela Jay Golemana se emoční inteligence skládá z pěti složek, které se vzájemně ovlivňují:
- Znalost vlastních emocí
- Zvládání emocí
- Schopnost sám sebe motivovat
- Vnímavost k emocím jiných lidí (empatie)
- Umění mezilidských vztahů
Vysoká emoční inteligence umožňuje člověku správně jednat ve vztahu se svým okolím. Člověk s vysokou emocionální inteligencí bývá ve svém okolí oblíbený, může být dobrý řídící pracovník, nebo třeba obchodník. Jeho schopnosti jsou ale také snadno zneužitelné, může je využít k ovládání jiných osob (manipulaci), zakrývání svých špatných zájmů apod.
Daniel Jay Goleman je přesvědčen, že míra emocionální inteligence konkrétního jedince významným způsobem ovlivňuje jeho život a osobní úspěch.
Autor: Redakce NETzin.cz