Základní elektrické veličiny
Elektrotechnika je vědní a technický obor, který se zabývá výrobou, rozvodem a přeměnou elektrické energie v jiné druhy energie. Součástí elektrotechniky jsou také konstrukce nejrůznějších elektrických zařízení.
Elektrický proud
Pokud něco symbolizuje elektřinu a dá se slovem elektřina nahradit, je to elektrický proud. Právě on je také základní fyzikální veličinou.
Elektrický proud je uspořádaný pohyb nosičů elektrického náboje a jmenuje se tak i fyzikální veličina značená velkým písmenem I, jejíž jednotkou je Ampér a vyjadřuje množství elektrického náboje prošlého za jednotku času daným průřezem. Elektrický proud známe hlavně jako střídavý (máme doma v zásuvkách, elektrony střídají svůj pohyb od kladného k zápornému pólu a zase obráceně), nebo stejnosměrný (baterie, elektrony jdou elektrickým obvodem od záporného pólu baterie ke kladnému pólu baterie).
Elektrické napětí
Elektrické napětí je potřeba pro pohyb elektronů (elektrický proud). Značí se písmenem U a jeho jednotkou je Volt. Elektrické napětí může vznikat i elektromagnetickou indukcí, čehož se využívá v transformátorech.
Elektrický odpor
Elektrický odpor je fyzikální veličina charakterizující schopnost elektrických vodičů vést elektrický proud. Značí se písmenem R a jeho jednotkou je Ohm. Různé materiály kladou v různých podmínkách různý odpor.
Izolant je materiál, který je elektricky zcela nevodivý. Izolátor se nazývá součástka, která je vyrobena z izolantu. Typicky jde například o keramické držáky vodičů na sloupech elektrického vedení. A například voda je také izolant, vodivost způsobují až další látky ve vodě obsažené.
Jak funguje žárovka
Ukázku základních elektrických veličin si můžeme ukázat na příkladu žárovky v jednoduchém elektrickém obvodu se stejnosměrným proudem. Ze záporného pólu baterie se vydají elektrony pod napětím baterie na cestu vodičem až k vláknu žárovky (která funguje jako elektrický spotřebič).
Jak procházejí vláknem, které jim klade elektrický odpor, vlákno se díky nim začne zahřívat a svítit. Žárovka zároveň spotřebovává elektrickou energii a na baterii tak dochází k úbytku napětí.
Autor: Redakce NETzin.cz