Jak mít kvalitní Wi-Fi připojení i na zahradě či terase?
Bez kvalitního připojení k internetu se dnes neobejde snad žádná domácnost. V bytě většinou problém mít nebudete, ale ve velkém domě nebo na zahradě to s dosahem Wi-Fi sítě bývá složitější. Proto si dnes prozradíme, jaké možnosti současné technologie nabízejí.
Ať už si vyberete jakoukoliv, budete moci bez problému pracovat, studovat nebo hrát hry i z terasy či zahradního altánu. Rozdíl je hlavně ve spolehlivosti a počátečních nákladech.
Nepodceňujte výběr a umístění routeru
Určitě se vyplatí investovat do silného Wi-Fi routeru. Sám o sobě ale stačit nebude. Je třeba ho také správně umístit – ideálně do středu prostoru, který potřebujete pokrýt. Zpravidla je to tedy v centrální části domu, buď na podlaze, nebo ještě lépe na stropě. Jen tak bude kvalita signálu srovnatelná i v patře.
V bezprostřední blízkosti routeru by se neměla nacházet jiná elektronika ani kovové předměty, které by mohly signál rušit. Ve starších domech pak často způsobují problém i silné stěny, signál venku tedy výrazně kolísá. V takovém případě můžete na zahradu instalovat druhý router, ale na každém zařízení bude nutné stále přepínat mezi dvěma nebo více sítěmi. Nejspíš se tedy přikloníte k jiné, pohodlnější možnosti.
Přístupové body
Drátové připojení patří i dnes k nejspolehlivějším řešením, proto se stále více lidí spoléhá na takzvané přístupové body neboli access points. Ty je možné zapojit tam, kam už signál nedosáhne, například do pergoly. Ještě lépe do uzavřeného objektu, tedy do kůlny na zahradu nebo zahradního domku.
Přístupový bod se s routerem jednoduše propojí kabeláží a signál kruhově šíří po okolí. Připojení bude pravděpodobně slabší než v blízkosti samotného routeru, ale při běžné práci na PC by to určitě nemělo vadit. A pokud zatím žádný přístřešek na pozemku nemáte, žádný problém. Nabízí se třeba praktická VidaXL kůlna, do které navíc schováte i zahradní nářadí a spoustu dalších věcí.
Bezdrátové opakovače jako nouzové řešení?
Nejjednodušší řešení představují bezdrátové opakovače (extendery). Seženete je doslova za pár korun a bude se vám s nimi velmi snadno pracovat. Připravte se ale také na několik nevýhod. Instalovat je musíte na místě, kde je signál ještě silný, nejlépe tedy přímo v domě. A bohužel musíte počítat i s horším signálem a občasnými výpadky nebo chybami, které vyžadují restart zařízení.
Pro rychlejší a spolehlivější připojení pak doporučujeme nejnovější opakovače typu powerline. Cenový rozdíl přitom není nijak výrazný. Jen nezapomeňte, že router i opakovač musíte mít zapojený ve stejném obvodu.
Inovativní meshové sítě
Pokud chcete opravdu dokonalé připojení, inspirujte se ve velkých firmách, které používají moderní MESH systémy. Místo složitého připojování ke dvěma různým sítím vám tak v celém prostoru bude fungovat stejná Wi-fi. Umožňují to ale pouze některé dražší typy routerů a síťových zařízení.
PR text
Autor: Redakce NETzin.cz