Třídíte správně odpad? Podívejte se, jak na to
Obyvatelé Jihočeského kraje vloni díky třídění odpadů zachránili 140 hektarů přírody. Podívejte se, jak správně odpad třídit.
Třídit plast je hračka
V českých domácnostech se průměrně za rok vytřídí bezmála 25 kilogramů plastů. Do žlutých kontejnerů však nepatří jenom PET lahve, ale také plastové tašky a sáčky, kelímky, obaly od kosmetiky a i hračky. Komu je líto vyhodit třeba právě hračku, která už dosloužila, nemusí být smutný. Stejně jako ostatní odpad ze žlutého kontejneru poputuje i hračka přímo na třídicí linku, kde se jednotlivé druhy plastů rozdělí a pošlou se ve slisovaných balících na další zpracování a potom vstříc novému životu.
PET lahve se rozemelou na drobné kousky, které se po důkladném vyčištění přemění na vlákna. Určitě jste se s nimi v jejich další podobě už setkali − z vláken se vyrábí koberce, netkané textilie, interiéry aut nebo také výplně do spacáků a zimních bund. Takže vás nebude hřát jen dobrý pocit z třídění, ale i zrecyklovaná PET lahev.
Směsné plasty se namelou, namíchají se na potřebné složení a za tepla se lisují do forem. Do světa se znovu vydají v podobě zámkové dlažby, odpadkových košů, zahradního nábytku či protihlukových stěn u dálnic.
- první PET lahev se na trhu objevila v roce 1978, v České republice až po roce 1989
- jedna recyklovaná PET lahev ušetří energii, která by byla potřebná k napájení žárovky na tři hodiny
Kovy − prvopočátek recyklace
Recyklovat kovy je běžné od chvíle, kdy se začaly běžně používat. Není se čemu divit − už ve středověku bylo snazší překovat starou motyku na nový nástroj než dobývat ze země železnou rudu. V 19. století se začala recyklace kovů provádět průmyslově a trvá dodnes, navíc je téměř dokonalá. Pokud si koupíte nový výrobek z tohoto materiálu, nemáte šanci zjistit, jestli byl vyroben z nové suroviny, nebo z vytříděného kovového odpadu. Zajímavé je, že pro výrobu některých produktů je použití starého železa dokonce nezbytné.
Dvanáct kilo kovu na hlavu!
Plechovky od pití, deodoranty, plechovky od konzerv… každý z nás se s kovem coby obalovým materiálem určitě setkal. V České republice vytřídí každý člověk průměrně 12 kg kovu ročně. Dříve se odevzdával hlavně ve výkupnách druhotných surovin nebo ve sběrných dvorech. Tyto možnosti platí i v současnosti. Navíc jsou již v některých obcích a městech instalovány speciální kontejnery na sběr kovů přímo na veřejném prostranství.
- hliníková víčka, fólie (alobal) a plechovky se nepoužívají na výrobu nového hliníku, ale mají důležitou funkci při výrobě železa
Nápojové kartony
Mléko, víno nebo džusy najdete v obchodě v krabicích, kterým se říká nápojové kartony. Dříve pro ně nebylo mnoho dalšího využití, ale od roku 2003 jsou důležitou součástí recyklačního procesu.
V České republice se ročně vytřídí až 4 000 tun nápojových kartonů. Ty jsou z velké části tvořeny kvalitním papírem, který se dá znovu velice dobře využít.
Když nápojové kartony vyhodíte do správného kontejneru, označeného oranžovou nálepkou, dostanou důkladnou vodní lázeň. V ní se rozmixují a vzniklá směs se přidá k běžné papírovině. Výsledkem jsou role nového kvalitního papíru, který se používá například na výrobu různých druhů pytlíků a tašek. Takto vyrobené produkty mají malou hmotnost, ale velkou nosnost.
A co se vyrábí ze zbylých částí, tedy polyethylénové a hliníkové fólie, které jsou součástí každého obalového kartonu? Například palety, školní pomůcky či květináče nebo je lze využít jako alternativní palivo v cementárnách.
Postavte si dům z krabic od mléka
Další možností, jak využít nápojové kartony, je přeměnit je na izolační a stavební desky. Kartony se rozdrtí, nanesou do forem a při teplotách vyšších než 200 °C se lisují do desek. Vzniknou tak speciální panely, ze kterých je možné postavit téměř celý dům. U nás už stojí desítky takových domů, postavených právě z tohoto materiálu.
Buďte třída v třídění!
- papírové kapesníky se dále z hygienických důvodů netřídí, vyhoďte je do koše
- do kontejneru na plasty nepatří celofán, molitan ani PVC
- rozbité zrcadlo nosí smůlu jen tehdy, pokud ho hodíte do kontejneru na sklo, kam nepatří
- obaly se zbytky barvy, oleje nebo ředidla odvezte na místo určené ke sběru nebezpečných odpadů
- obaly od kosmetických přípravků žádné nebezpečné látky neobsahují; pokud jsou úplně prázdné, patří do kontejnerů na plast
Autor: Redakce NETzin.cz