Jen 40 % jihočeských dětí dostává pravidelné kapesné
Pravidelné kapesné mají jen 4 z 10 jihočeských školáků, 28 % jej vůbec nedostává. Rodiče se snaží vést děti k finanční gramotnosti, přesto většina z nich očekává pomoc od škol. S výukou finanční gramotnosti se však během povinné docházky setkala jen čtvrtina dětí.
Ukázal to průzkum, který realizovala Česká spořitelna.
Na prvním stupni dostávají děti průměrně 250 korun, na druhém pak 420 korun měsíčně. Většinu utratí za sladkosti, limonády nebo občerstvení ve fastfoodech. Mnozí šetří, nejčastěji na mobil, počítač nebo videohru. Více než čtvrtina dětí nedostává kapesné vůbec. Vše, co potřebují, jim rodiče kupují sami.
Odborníci se nicméně shodují, že kapesné děti potřebují. „Je to klíčový nástroj, který děti učí finanční gramotnosti. Jen tím, že mají nějaké vlastní peníze, se mohou naučit s nimi správně hospodařit,“ vysvětluje David Hubáček, šéf finančního vzdělávání v České spořitelně. Z průzkumu vyplynulo, že naprostá většina rodičů si uvědomuje, že odpovědnost za finanční vzdělávání dětí leží na nich. Zároveň ale většina rodičů přiznala, že očekává v tomto směru pomoc i od školy.
Zajímavosti o výši kapesného
- Čím starší rodiče, tím vyšší kapesné
- Čím vzdělanější rodiče, tím nižší kapesné
- Nejmenší kapesné dostávají děti v Královéhradeckém a Libereckém kraji. Nejvyšší na Vysočině a ve středních Čechách
- 45 % dětí je přesvědčeno, že dostává od rodičů tak akorát peněz. Každé desáté na Karlovarsku tvrdí, že by mu stačilo i méně.
Alespoň nějaký program zaměřený na výuku finanční gramotnosti absolvovala ve škole čtvrtina dětí v regionu. Zájem však školáci mají. 78 % by se rádo ve škole učilo, jak s penězi hospodařit. Mezi žáky, kteří již nějaký vzdělávací program zaměřený na peníze absolvovaly, je to ještě více.
Autor: Redakce NETzin.cz