Platební systémy na internetu – 1.část
PayPal, Moneybookers, PayPay, GoPay.cz, PaySec.
Ač je v České republice stále nejrozšířenějším způsobem platby zboží zakoupeného na internetu klasická dobírka, už nějakou dobu se tuto královnu snaží sesadit několik alternativních způsobů, jak zaplatit. Jedná se o klasické převody z účtu na účet, platby kreditními kartami a také nepřímé platby skrze virtuální platební systémy, o kterých bude dnešní článek.
Paypal
Jednoznačně nejrozšířenější nepřímý platební systém jak u nás, tak ve světě, přes který se denně obchoduje za miliony dolarů a to hlavně díky aukční síni eBay. Jak však tohoto úspěchu PayPal dosáhnul?
Historie se začala psát v prosinci roku 1998. Na úkor velkých ztrát se rozhodl pro svou propagaci rozdávat 10 dolarů každému, kdo se do systému zaregistruje. Jak už to tak ale bývá, takovéto akce lákají velké množství podvodníků – na PayPalu se začali objevovat lidé dávno po smrti, lidé, kteří neměli o internetu ani páru, či lidé kteří vůbec neexistovali. Tento organizovaný zločin způsobil, že se částka, kterou každý dostane k účtu, byla snížena na 5 dolarů a později se zrušila úplně.
Souběžně s PayPalem rostla i popularita aukční síně eBay. Ten nejdříve pohltil platební systém Billpoint a poté v roce 2000 za 1,5mld. dolarů koupil PayPal. Ten se stal primárním platebním prostředkem na eBay a o budoucnost tak měl postaráno. Jeho současná hodnota se odhaduje kolem 10 miliard dolarů.
Zůstatek na účtu a stručná historie na úvodní straně
Po založení účtu, které je velice jednoduché a intuitivní i když PayPal stále není lokalizován (v plánu to bylo na letošní březen), máme několik možností jak se svými penězi prostřednictvím PayPal naložit.
Tou nejsnadnější cestou je spárování svého PayPal účtu s kreditní kartou, která umožňuje online platby. Tím dáváme PayPalu přístup ke svému bankovnímu účtu a odpadají tak starosti s ne příliš pohodlným „nabíjením“ účtu. Jakákoliv transakce je pak velice jednoduchá a otázkou několika málo minut. Ať už se jedná o nákup na eBay, poslání peněz na PayPal účet obchodního partnera (Send money), platbu v internetovém obchodě, či přispění peněz v darovacím systému (Doante), je převedení částky instantní a je tak umožněna blesková odezva protějšku – zpravidla odeslání zboží, či aktivování služby.
Jednoduchý formulář pro zaslání peněz
Druhou variantou, která je prakticky jedinou volbou pro uživatele bez kreditní karty s online platbami je převedení peněz z běžného bankovního účtu na Váš PayPal účet (Top Up). V české republice spolupracuje PayPal s Unicredit Bank a dobití účtu tak proběhne převodem právě do této banky. Jako identifikátor platby zpravidla slouží přidělený variabilní symbol.
Poslední možností, jak peníze na svůj PayPal účet dostat, je zaslání peněz například kamarádem, který na svém účtu finance má – zaslání je obdoba převodu mezi bankovními účty. Samozřejmě s rozdílem okamžité rychlosti.
Stojíte-li na opačné straně transakce, máte k dispozici možnost pro vyžádání peněz (Request Money). V situaci, kdy prodáte předmět v aukci na eBay či jiným způsobem na svůj PayPal účet obdržíte peníze, které například chcete vybrat jako hotovost v bankomatu z Vašeho klasického bankovního účtu, musíte zažádat o převod z PayPal na BÚ (Withdraw). Při prvním převodu zadáte údaje jako je IBAN, název účtu, či měna, vekteré je účet veden – ty se uloží pro příští vybírání peněz. V české republice zabere tato služba 2-3 pracovní dny.
Převod peněz na bankovní účet
Stejně jako v běžném životě, i na internetu narazíte na mnoho podvodníků. Stane-li se Vám, že prostřednictvím PayPal zašlete peníze a Vámi zakoupené zboží nedorazí, máte možnost podat stížnost (Open Case) v takzvaném středisku sporů (Resolution Center). Je však nutné případ začít řešit do 45 dnů od provedení transakce, poté se jím již PayPal nebude zaobírat.
Moneybookers
Moneybookers se může, na rozdíl od PayPal „pyšnit“ českou lokalizací systému. Nicméně navzdory tomu, že je systém přeložen přes tři roky, stále se jedná o strojový překlad se spoustou chyb. Někdy by bylo pro uživatele přívětivější ponechání původní angličtiny, jelikož „strojová“ čeština někdy může nepěkně mást.
Nechcete například „Vyměnit heslo“? A co si představit pod „Primární karta –žádat“?
Po registraci, která nepatří k těm nejjednodušším, Vás pravděpodobně nemine vložení kreditní karty, to proběhlo s virtuální kartou MasterCard naprosto bez problému. Nemáte-li kreditní kartu umožňující platby přes internet, stejně jako v případě PayPal je možnost vložit peníze na účet běžným převodem z banky – u nás opět probíhá z Unicredit bank.
Jelikož služby, které jsou na PayPal a zároveň i zde, jsou téměř totožné, nebudu je popisovat podruhé. Zmínil bych snad jen hromadnou platbu pro více adresátů.
„Masová platba“ s lehce srozumitelným upozorněním napravo
Na rozdíl od většiny ostatních systému však poskytuje Moneybookers některé nestandardní služby. Tou první je posílání SMS zpráv prostřednictvím Moneybookers účtu. Jako odesílatel zprávy je uvedeno Vaše číslo, které máte zadané v profilu služby.
Podobnou službou je možnost poslat skrze Moneybookers fax. V jednoduchém formuláři si zvolíte možnost, zda poslat dokument (doc, pdf), či budete zasílat jednoduchý text.
A když máte možnost faxy odesílat, hodil by se i jejich příjem – ten Moneybookers taky umožňuje. Systém spolupracuje se službou eFax. Nutná je samozřejmě speciální registrace, kde požádáte o přidělení virtuálního čísla. Celé to pak funguje na jednoduchém principu, kdy jsou faxy na Vám přidělené číslo přeposílány jako příloha emailu.
Jako zajímavost ještě uvedu aktualizovaný seznam obchodů, jenž podporují platby pomocí Moneybookers.
Bohužel, za většinu služeb si Moneybookers účtuje docela solidní poplatky. Například u vkladu pomocí karty je to 1,90%. Za výše zmíněný poslaný fax zaplatíte minimálně 2eura.
Pokračujte na druhou část článku o platebních systémech na internetu.
Autor: Stanislav Janu