Jak pracovat s šablonou WordPressu
Pro redakční systém WordPress je zcela zdarma k dispozici mnoho motivů vzhledu. Instalovat se mohou přímo přes administraci, nebo klasickým způsobem stažením ze zdrojového webu a uploadu přes FTP do adresáře wp-content/themes na vašem webhostingu. V tomto článku se zaměříme na to, jak šablonu upravit a jak přeložit některá vložená slova do češtiny.
Jak bylo řečeno, všechny souboru vzhledu jsou uloženy v adresáři wp-content – themes – název konkrétního motivu. Ve složce themes tedy můžete mít motivů takřka libovolný počet a vybrat si ten nejvhodnější.
Každý motiv obsahuje několik souborů. Ve skutečnosti se mohou různě nahrazovat, takže různé motivy mohou mít trochu jinou sadu souborů (některé mohou chybět, jiné přebývat), většinou však bude vámi vybraný vzhled obsahovat tyto soubory:
- index.php – úvodní stránka se seznamem článků
- page.php – šablona stránky
- single.php – šablona článku
- archive.php – šablona filtru (seznam článků vyfiltrovaný dle data, rubriky či štítku)
- header.php – šablona hlavičky webu
- footer.php – šablona patičky webu
- sidebar.php – šablona menu webu
- comments.php – šablona komentářů
- style.css – stylopis, zápis kaskádových stylů
Jednoduše řečeno vše funguje tak, že se konkrétní stránka poskládá z kousků. Zobrazí-li si čtenář úvodní stránku webu, načte se mu header.php – index.php – sidebar.php – footer.php. V tomto pořadí.
Jakmile klikne na trvalý odkaz nějakého článku, dostane opět header.php, poté single.php a zase sidebar.php a footer.php.
Znamená to, že začátek každé stránky najdete v souboru header.php. Pokračujete přes soubor, který vkládá samotný obsah a končíte vždy souborem footer.php. Myslete na to při vytváření vlastní šablony. Pokud otevřete v header.php nějaký blok (div), musíte ho někde zavřít a třeba to bude až v patičce, tedy footer.php.
Do HTML kódu se potom vkládají PHP značky, které vám na konkrétním místě v šabloně vygenerují potřebný obsah z databáze MySQL.
Např. každý soubor single.php musí mít definováno, že se vloží hlavička, menu a nakonec patička.
<?php get_header(); ?> | Hlavička webu |
<?php get_sidebar(); ?> | Menu webu |
<?php get_footer(); ?> | Patička webu |
To zároveň znamená, že si můžete libovolně určit, do čeho bude co vloženo. Například pokud bude v souboru page.php (šablona statické stránky) chybět značka pro vložení menu (sidebar.php), nebude na těchto stránkách webu menu viditelné. Všude jinde, třeba v článcích (single.php) už ale ano.
Ukážeme si příklad, jaké značky patří do souboru header.php:
<?php bloginfo(‚html_type‘); ?> Typ dokumentu
<?php bloginfo(‚charset‘); ?> Kódování webu
<?php language_attributes(); ?> Jazyk webu
<?php bloginfo(‚url‘); ?> URL adresa webu
<?php bloginfo(‚name‘); ?> Název webu
<?php echo get_option(‚home‘); ?> Adresa titulní stránky webu
<?php bloginfo(‚description‘); ?> Popis webu
<?php bloginfo(‚stylesheet_url‘); ?> Odkaz na stylopis webu
<?php wp_title(‚«‘, true, ‚right‘); ?> Titulek konkrétní webové stránky
Všechny údaje se na místa značek vkládají z databáze, kam je předtím ve většině případů uložíte přes administraci. Díky tomu, že se mohou u konkrétních typů obsahu (článek, stránka) měnit, nemusíte do šablony později zasahovat, vše se děje automaticky.
Ještě příklad se souborem index.php. Ten zobrazuje přehled článků seřazených podle data publikování. Kód pro zobrazení tohoto obsahu může vypadat třeba takto:
<?php if (have_posts()) : ?>
<?php while (have_posts()) : the_post(); ?>
<h2 id=“post-<?php the_ID(); ?>“><a href=“<?php the_permalink() ?>“ rel=“bookmark“ title=“Trvalý odkaz: <?php the_title_attribute(); ?>“><?php the_title(); ?></a></h2> <!–nadpis článku–>
<small><?php the_time(‚j. n. Y v H.i‘) ?></small><br> <!–datum vydání–>
<b>Rubrika:</b> <?php the_category(‚, ‚) ?><br>
<?php the_tags(‚<b>Štítky:</b> ‚, ‚, ‚, ‚<br />‘); ?>
<div class=“entry“>
<?php the_content(‚<b>Pokračovat ve čtení »</b>‘); ?>
</div>
<?php endwhile; ?>
<?php endif; ?>
Tento kód zobrazí nadpis článku jako odkaz na něj, úvodník článku a odkaz na pokračování. U článku je zobrazeno datum vydání, rubrika, v níž je článek zařazen, a jeho štítky.
Všechny použitelné PHP značky najdete na wordpress.org, cílem tohoto článku je ukázat, jak šablona funguje. V podstatě lze říct, že jde o normální HTML stránku rozdělenou do více souborů, přičemž na místě, kam byste napsali obsah, vložíte značku.
Autor: Luboš Kudláček
Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger. Více na LubosKudlacek.cz