Návod na Facebook
Sociální, komunitní, společenský. Takový je Facebook.
Na Facebooku je více než dva miliony Čechů. Tento článek je návodem na používání pro ty, kteří ještě zcela nepronikli do ovládání Facebooku.
Uživatelský profil
Registraci na Facebook najdete ihned na jeho úvodní straně. Stačí zadat několik údajů: jméno, příjmení, heslo, e-mailovou adresu a datum narození. Facebook (dále jen FB) na těchto údajích poměrně lpí. Nepovolí například použití „divné“ e-mailové adresy, která by mohla patřit spammerovi a nespokojí se jen tak s nějakým datem narození. Pokud se navíc budete pokoušet zásadní údaje v budoucnu měnit, může dojít až k zablokování vašeho účtu.
Nastavení účtu
Váš profil se v základní verzi skládá ze stránky s informacemi o vaší osobě, vaší osobní ZDI (stránky s vašimi příspěvky) a dalších záložek v horní části, kde se zobrazují například vámi vložené odkazy, obrázky, videa a další.
Ochrana soukromí
U prakticky všech údajů, které na FB přidáte, máte možnost nastavení, kdo je uvidí. Vaše příspěvky tak mohou vidět buď jenom přátelé, přátelé přátel, nebo všichni. U některých položek je i možnost nezobrazovat je nikomu nebo blokovat pouze konkrétní uživatele.
Nastavení soukromí najdete pod odkazem vpravo nahoře.
Globální nastavení můžete kdykoli popřít, například je to možné při psaní statusů (příspěvků na zeď) a k této činnosti se dostaneme už za malou chvíli.
V první řadě je potřeba vědět, že vašeho soukromí si FB očividně váží a problémy citované médii (spáchala sebevraždu, manžel si našel milenku na Facebooku apod.) jsou způsobeny samotnými uživateli, kteří jaksi zapomínají na to, že všichni přátelé, byť třeba hodně z nich na vaše posty nijak nereaguje, všechno na vaší zdi vidí a čtou.
Pokud si tedy pořídíte stovky přátel jen proto, že jich chcete mít co nejvíc, počítejte s tím, že toho soukromí moc nemáte a tomu musíte přizpůsobit i povahu sdělovaných informací, které na Facebook píšete.
Jak sehnat přátele
Pokud na tom samém místě (obrázek výše) kliknete na Upravit možnosti přátel, dostanete se na místo jejich správy. To znamená do seznamu všech, které již máte a do návrhů FB s kým byste se spřátelit mohli. Dále je tu možnost přátele kategorizovat, to znamená vytvořit si jejich skupiny (ze školy, kolegové apod.)
Facebooku můžete také povolit přístup do své e-mailové schránky (osobně tohle nedoporučuju), nebo mu poskytnout seznam všech e-mailových adres.
A jednou z možností je i vyhledávání. Hledat můžete nejen podle jména člověka, ale i podle e-mailové adresy, což je mimochodem docela silný nástroj pro identifikaci lidí, kteří svůj mail někde na internetu zanechali.
Vizitka profilu
Často žádanou službou je vizitka profilu. Tu si můžete pomocí jednoduchého kódu vložit na svůj osobní web nebo jinam, kde to uznáte za vhodné. Získáte ji jednoduchým způsobem.
Jakmile jste na stránce se svým profilem, podívejte se na stránce úplně dolů nalevo. Uvidíte odkaz Vytvořit vizitku profilu.
Na stránce pod odkazem si můžete vybrat druh vizitky a dále konkrétně nastavit, co na ní bude zobrazeno. Výsledek může vypadat třeba takto:
Luboš Kudláček | Vytvořte si svou vlastní vizitku
Zeď
Každý uživatel má svou vlastní zeď, kde se zobrazuje co napsal on sám. Ve výchozím nastavení mohou na jeho zeď přidávat obsah i přátelé.
Na hlavní stránce máte potom zeď společnou. Tam se zobrazuje obsah všech vašich přátel a vy sami můžete přidat status, který se zobrazí ostatním. Sami přitom můžete rozhodovat o tom, co na společné zdi sami uvidíte. Typickým příkladem jsou hlášení nejrůznějších aplikací (her, testů apod.), které můžete jednoduše zakázat. Jakmile se oblasti konkrétní zprávy dotknete kurzorem myši, objeví se na pravé straně tlačítko Skrýt…
Další nastavení zobrazovaného obsahu na společné zdi potom najdete na stránce úplně dole pod odkazem Upravit možnosti. Je vidět i na obrázku výše, protože šlo o poslední status na stránce.
V možnostech potom můžete opětovně povolit dříve zakázané, nebo nastavit počet přátel, od kterých se nejnovější příspěvky na zdi zobrazí. Zde je potřeba ještě připomenout dvojí možnost zobrazení.
Tuto možnost naleznete úplně nahoře a je nepřehlédnutelná. Máte tu možnost nechat si zobrazit Hlavní zprávy, nebo Nejnovější zprávy. V těch hlavních najdete teoreticky to důležité.
Poznámky
Na FB můžete kromě jiného přidávat i poznámky. Může jít o nějaké delší texty, které ani nejdou přidat jako normální status a na zdi se zobrazí pouze úvodník s odkazem na celou verzi. Poznámky jsou potom dostupné v horní záložce se stejným názvem a lidé je mohou odebírat i pomocí RSS.
Tip: Nepoužívané záložky na svém profilu můžete odstranit!
Načítání obsahu z externího zdroje
Možná máte ještě jiné místo na internetu, kde vzniká váš obsah. Pokud jej chcete přidat na zeď, aby jej viděli i vaši přátelé (nebo všichni dle nastavení), klikněte na své soukromé zdi na odkaz Možnosti. A poté na tom samém místě na odkaz Nastavení.
Po otevření okna si můžete vybrat z nabízených služeb, případně využít syndikaci RSS vašeho blogu.
Hlavní stránka
Na hlavní stránce máte k dispozici menu, odkud se můžete podívat jací lidé vás žádají o přátelství, kolik máte příchozích zpráv, jakých stránek jste fanoušky a ve kterých skupinách jste členy.
Na hlavní stránce přidáváte běžné statusy, k nim vkládáte obrázky i odkazy, čtete statusy ostatních a přidáváte k nim komentáře, nebo jenom klikáte na odkaz To se mi líbí. Obě dvě poslední zmíněné možnosti znamenají, že budete dále upozorňováni na další komentáře u konkrétní zprávy. Pokud vás nezajímají, odkaz To se mi líbí nepoužívejte.
Pomocí třetího odkazu Sdílet můžete konkrétní zprávu někoho jiného zobrazit na své zdi a ukázat svým přátelům. V otevřeném okně si můžete dokonce vybrat, že cizí status pošlete jako zprávu svým přátelům.
Založení skupiny
Na hlavní stránce klikněte na odkaz Skupiny (viz obrázek výše), který vás přesune na seznam všech skupin, jejichž jste členem. Úplně nahoře vpravo potom najdete tlačítko s popiskem Vytvořit skupinu. Ve formuláři potom stačí vyplnit název, dodatečné informace a typ skupiny.
Založení stránky
O založení stránky již na Netzinu existuje jiný článek.
Závěr
Existuje mnoho dalších nastavení, o nichž by se dalo napsat. Skupiny mají své možnosti, stránky mají své možnosti, na Facebooku můžete inzerovat a dělat ještě mnoho dalších věcí. Ovládání je však záležitostí intuice človeka a tento článek měl za cíl poskytnout několik tipů pro lepší orientaci. Kompletní návod by si vyžádal sepsání celé knihy.
Autor: Luboš Kudláček
Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger. Více na LubosKudlacek.cz