Jak na Drupal z pohledu SEO
Redakční systém Drupal patří momentálně do trojice nejoblíbenějších open source systémů pro správu obsahu postavených na PHP. Velice dobře v něm docílíte různých SEO optimalizací – s minimálním úsilím a znalostmi programování.
SEO – tři písmena, okolo kterých se momentálně točí internetový marketing. Někdo považuje Search Engines Optimalization (optimalizaci pro vyhledávače) za zbytečnou a za nafouknutou bublinu. Jiní zase bez SEO nedají ránu. Optimalizaci samozřejmě musíte provádět s rozumem. Pokud vám na web přivede velké množství návštěvníků, kteří si však nezobrazí další stránky nebo si nekoupí žádný produkt, je takový přísun návštěvníků k ničemu a snaha věnovaná SEO padá vniveč.
Optimalizace pro vyhledávače má dvě části. První je záležitostí samotného webu – úprava jeho struktury, použití správných klíčových slov, prolinkování interního obsahu, úprava kódu atd. Druhou částí je budování zpětných odkazů a vše ostatní, co děláte z pohledu svého webu externě.
V tomto článku se koukneme na úpravy pro SEO v rámci webu s Drupalem.
Drupal a SEO. Jde to dohromady?
Když budete porovnávat schopnosti a možnosti různých redakčních systémů, jistě brzy zjistíte, že ne všechny nabízejí dostatečné možnosti z hlediska SEO. Drupal je na tom v tomto směru velmi dobře. Díky použití výchozího šablonovacího systému phptemplate a oddělení logiky od výpisu dat jste schopni snadno přizpůsobit šablonu vzhledu tak, aby generovala pro vyhledávač pěkný HTML kód.
Důležité jsou samozřejmě adresy obsahových a dalších částí systému. I v tomto směru vás Drupal potěší. Jeho systém aliasů umožňuje předefinovat výchozí adresy na libovolný tvar, který si určíte buď automatem, nebo jej zadáte ručně. Netýká se to jen článků, ale i různých výpisů, výsledků hledání, filtrů a jiných, méně typických stránek.
Pomocí několika doplňkových modulů si činnosti související se SEO usnadníte, případně je zcela zautomatizujete.
Podívejme se na Drupal z pohledu SEO konkrétně:
Využijte výchozí moduly Drupalu
Hned při instalaci vám Drupal nabídne podporu tzv. čistých URL. Bohužel to stále není samozřejmá věc. Zejména proto, že řada webhostingů má problém s podporou mod_rewrite a zpracováním drupalovského souboru .htaccess ve webovém serveru.
Pokud tedy můžete, čistá URL zapněte. Výsledkem bude, že obsah v Drupalu nebude na adresách, ve kterých se předává parametr (např. www.vasedomena.tld/?q=node/123), ale odpadne z nich nezajímavá část (výsledek bude např. www.vasedomena.tld/node/123).
Po instalaci Drupalu si zapněte modul Path, který je součástí standardní instalace. Při editaci článku vám přibude možnost ručně upravit jeho výchozí adresu. Místo jeho zobrazení na adrese www.vasedomena.tld/node/123 tak bude dostupný například na URL www.vasedomena.tld/nejaky-nazev-clanku-s-klicovym-slovem. Navíc tím získáte možnost ručně vytvářet aliasy URL adres pro výpisy kategorií článků a dalších položek.
Cenné body pro SEO vám dodá také vkládání obrázků do textu – nezapomeňte ale do jejich názvu vložit klíčové slovo a totéž u atributu ALT. Vizuální editor TinyMCE, který do Drupalu doinstalujete například s modulem WYSIWYG vás vždy upozorní, pokud budete chtít vložit obrázek bez vyplněného popisku.
Nezapomeňte na soubor robots.txt. Můžete v něm specifikovat, které stránky mají vyhledávače z indexování vynechat.
Moduly pro usnadnění práce
Uvádění klíčových slov do meta tagů ve zdrojovém kódu již zřejmě nemá takový vliv na umístění stránky ve vyhledávači, na druhou stranu vám může připsat alespoň pár bodů k dobru. Existuje i jiný dobrý důvod, proč meta tagy vyplnit. Vyhledávač totiž převezme informace z těchto značek a jsou-li k dispozici, použije je jako popisek stránky ve výsledcích hledání. To je často pro oko uživatele přívětivější, než automaticky vybraný výřez článku. Drupal tuto možnost standardně nenabízí, ale stačí si nainstalovat modul Nodewords.
Ruční vytváření aliasů stránek a dalšího obsahu je sice pěkné, ale nepohodlné. Navíc, pokud si postavíte komunitní web, těžko můžete chtít po uživatelích, aby vyplňovali políčko s alternativní URL adresou. Nainstalujte si tedy modul Pathauto. Nabídne vám vytváření URL adres pro veškerý obsah podle připravených pravidel. V nich specifikujete sestavení výsledné URL podle nadpisu stránky, jména autora, kategorie, data publikace a podle mnoha dalších atributů.
Jednou z vlastností Drupalu je skutečnost, že po zapnutí čistých adres fungují i ty původní s předávaným parametrem. Totéž u aliasů. I po jejich vytvoření jsou stránky dostupné pod původní adresou. U nově postaveného webu to asi není problém, protože vyhledávače by teoreticky neměly mít zaindexované adresy bez optimalizace. Pokud se do úprav pustíte na běžícím webu, pak si rozhodně doinstalujte modul Global Redirect. Zajistí, že vždy dojde k přesměrování na upravené adresy, pokud existují.
Užitečný je modul XML Sitemap vytvářející soubor XML s mapou stránek pro vyhledávače. Při úpravě obsahu máte možnost určit jeho prioritu. Vyhledávače pak díky mapě nebudou mít problém s nalezením všech stránek na vašem webu a navíc, budou vědět, které stránky na webu upřednostňujete. Modul XML Sitemap prioritu stránek v souboru mění také automaticky podle komentářů nebo data vydání.
A konečně, můžete si vyzkoušet také modul SEO Checklist, který nedělá nic jiného, než že zobrazí seznam doporučených úprav Drupal.
Úprava témat vzhledu
Všechny výše uvedené tipy však budou téměř zbytečné, pokud nebudete dbát na vhodné úpravy v šabloně vzhledu. Bohužel spousta volně dostupných témat problematiku SEO moc dobře neřeší. Máte-li alespoň nějaké základy PHP, pak by pro vás neměla být jejich úprava velký problém.
Začněte se souborem page.tpl.php. Ujistěte se, že titulek stránky je vypisován vždy ve značce H1. Naopak logo webu, které je v tématech skoro vždy v H1, můžete umístit do značky s nižším významem. Ve většině případů přeci jde o to, abyste návštěvníka dostali na název článku nebo produktu, nikoli na název webu uvedený v logu a hlavičce.
V souboru node.tpl.php jsou uvedeny titulky článků zobrazených při výpisu. Většinou jsou ve značce H2, což v podstatě vyhovuje. Při úpravě článku dávejte do značek H2 také mezinadpisy. Opět vám s tím pomohou vizuální editory.
Nezapomeňte také upravit soubory block.tpl.php a comment.tpl.php v šabloně vzhledu. Je zbytečné, aby nadpisy komentářů a bloků byly ve značce H2, jak se často stává. Vložte je do H3 nebo H4.
Dalším velkým nedostatkem výchozích témat vzhledu je skutečnost, že je v nich nejprve vypsán obsah bočních panelů a až nakonec samotná část s hlavním obsahem. Vyhledávače dávají přednost textům umístěným výše v kódu, což v takovém případě znamená, že upřednostní texty bloků před hlavním obsahem. Nejste-li si jisti, jak na vytvoření layoutu optimalizovaného tak, aby hlavní část byla v kódu na prvním místě, koukněte na příklady uvedené na Dynamic Drive CSS Layouts. Základem je samozřejmě validní kód, který ověříte například u validátoru W3.
Drupal nabízí velice solidní základ pro SEO, je na vás, jak jej využijete. Nesmíte samozřejmě zapomenout, že bez tzv. offsite optimalizací (typicky zpětné odkazy), se můžete snažit sebevíc a většinou bez výsledku.
Autor: Jan Polzer
Jan Polzer se věnuje redakčnímu systému Drupal od roku 2005. Napsal o něm první českou knížku, články na www.maxiorel.cz, školí Drupal v počítačové škole GOPAS a nabízí tvorbu webů a placené poradenství k Drupalu. Další informace o autorovi najdete na adrese www.polzer.cz.