Jak vybrat webhosting
Málo poskytovatelů webhostingu nabízí nějaký čas na vyzkoušení poskytovaných služeb, což je mimochodem první chyba, s níž se při výběru pravděpodobně setkáte. Tento článek je o tom, co můžete očekávat u českých firem a co byste měli určitě chtít. Než omezit webovou aplikaci v zásadních činnostech kvůli zákazu funkcí přímo na serveru, je lepší vyměnit rovnou webhosting.
Položte si první a nejdůležitější otázku: Na co webhosting vlastně potřebuji? Chci jednoduchý web v HTML nebo chci instalovat redakční systém? Potřebuji PHP a MySQL či jinou databázi? Bude můj web důležitý a budu se o něj dlouho starat?
Freehosting
V případě malého informačního webu, s nímž nemáte nějaké další plány, vám může stačit freehosting – tedy hosting poskytovaný zdarma, většinou výměnou za zobrazovaní reklamních prvků. Výhodou je i získání domény třetí úrovně.
Zde je seznam namátkou vybraných freehostingů:
HostingZdarma.cz |
Bez reklam, podmínkou je převedení nebo registrace domén přes tohoto poskytovatele, což se také projevuje na její ceně. Např. registrace .CZ domény stojí v tuto chvíli 600Kč, což je skoro o 400Kč více než jinde. Dá se tedy říct, že samotný hosting stojí 400Kč. Nejde o klasický freehosting, je zde jako ukázka možných poskytovaných služeb a chytáků. |
Internet Centrum | Jeden z nejznámějších webhostingů. Na všech stránkách vašeho webu se bude v záhlaví zobrazovat lišta s reklamními odkazy. |
Webzdarma | Zobrazování reklamního banneru. |
Sweb | Reklama Sklik (textové bannery). |
Jedinou výhodou freehostingu zdarma bývá právě to „zdarma“. Nevýhod je víc:
Nevýhody freehostingu:
- Absence technické podpory
- Špatná dostupnost (výpadky serverů)
- Většinou nemá MySQL
- Málo prostoru
- Absence zálohování
- Neprofesionální služby (v některých podmínkách se dokonce dočtete, že váš web může být zrušen v případě, že na něj nikdo nechodí, v praxi se to ale pravděpodobně neděje).
Co chtít od placeného webhostingu
Když už se rozhodnete za webhostingové služby zaplatit, dobře si rozmyslete, komu svůj web svěříte a s ním možná i váš byznys.
Co musíte mít určitě
- Výbornou dostupnost
- Technickáou podporu 24 hodin denně
- Zálohování dat, denní
- Neomezený měsíční přenos dat
- Přístup přes FTP
- Email (POP3)
Co byste měli chtít navíc
- Neomezený počet subdomén
- MySQL (jejich počet neomezen)
- PhpMyAdmin pro správu databáze
- Podpora PHP (Apache)
- .htaccess (konfigurační soubor Apache, který můžete editovat), opravdu se hodí
- Cron (Linux/Unix systémový nástroj, který spouští různé programy v předem definovanou dobu a intervalu)
Cena webhostingu, který splňuje tyto podmínky, by neměla přesáhnout 1500Kč za rok + poplatek za doménu. Základní webhosting pro jednoduché statické stránky seženete ale už za 20Kč měsíčně, virtualní server za 400Kč měsíčně. Cena je průměrná, většinou se však příliš neliší.
Místo na disku
Hodnota, která doposud nebyla záměrně zmíněna, protože je pro běžnou webovou prezentaci nepodstatná. Většina klientů webhostingových společností nevyužije ani desetinu nabízeného prostoru.
Dejme tomu, že si nainstalujete redakční systém (WordPress bude zabírat zhruba 14MB) Jeden článek zabere zhruba 5kB. Jestliže do každého vložíte obrázek o velikosti 45kB, pak bude mít jeden příspěvek datovou velikost 50kB.
Průměrně nabízená velikost prostoru na disku je 1GB. Za předpokladu, že napíšete jeden článek denně, pak ročně spotřebujete zhruba 18MB místa, takže máte zmíněný 1GB na 50 let (20000 článků).
Multihosting
Počet domén druhého řádu, které můžete spravovat v rámci jednoho webhostingového programu je většinou roven jedné jediné. Jedna doména = jeden webhosting. Pro běžnou webovou prezentaci a jednoho majitele, který nemá tendence ani motivaci k tvorbě dalších webů, je tento systém plně dostačující.
Toto omezení však nebude stačit lidem, kteří mají webů víc. Kteří je potřebují, nebo je pro ně jejich tvorba zábavou či byznysem. V takovém případě se musí podívat do zahraničí, nebo vybírat z toho mála, co je na českém trhu k dispozici.
Závěr
Ať tak či onak, postupujte při výběru webhostingu vždy tak, aby byla zajištěna nepřetržitá funkčnost vašeho webu. Nebojte se investovat do trošku dražšího programu pokud cítíte, že to pro vás bude do budoucna výhodné a nenaleťte podvodníkům, nebo neznalým amaterům, kteří vám mohou způsobit akorát potíže.
Autor: Luboš Kudláček
Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger. Více na LubosKudlacek.cz