Antifacebook startuje 15. září
Přemýšleli jste někdy o tom, jak může Facebook naložit s osobními daty? Podle pravidel užívání se jeho majetkem stane vše, co na něj uživatel napíše a nahraje. To není příliš povzbudivé, ještě když se k tomu připočtou machinace s nastavením soukromí, podivná prohlášení představitelů a nečistá minulost zakladatele Marka Zuckerberga. Nejen proti těmto věcem chce bojovat Diaspora, nová sociální síť na bázi osobního web serveru a projekt čtyř amerických studentů. Její zdrojové kódy budou k dispozici od 15. září.
Co je (bude) Diaspora
Open source platforma pro sociální síť, distribuovaná pod AGPL. Fungující podobně jako Jabber na vlastních serverech. Jejími cíli jsou decentralizace a dokonalá kontrola nad sdíleným obsahem. Uživatel je zároveň provozovatelem, software bude běžet na osobních serverech. Síť nabídne stejné služby jako Facebook – zeď příspěvků, chat apod.
Podle některých zvučných jmen ale nemá Diaspora šanci na úspěch u širokých mas a stane se záležitostí pro úzký okruh zasvěcenců. Příčinou prý je, že vlna negativismu k Facebooku, na které byla postavena, již opadla. Je tedy otázkou, jak si nyní povede.
Takto by mohl vypadat profil:
Foto: Wikipedia.org
Na projektu se zatím usilovně pracuje. Stojí za ním Dan Grippi, Max Salzberg, Raphael Sofaer a Ilya Zhitomirskiy.
Tito studenti mohli začít díky serveru Kickstarter, který je zaměřen na získávání podpory pro kreativce a nadějné projekty. Jak sami tvůrci prohlásili, byli šokováni masivním zájmem. Chtěli pouze $10 000, ale nakonec jim více jak 6 000 lidí poslalo přes $200 000.
Zajímavostí je, že přispěl i Mark Zuckerberg, který se o Diaspoře vyjádřil jako o „úžasném nápadu“.