Části SEO a návrat ke kořenům
Části SEO – co všechno do optimalizace pro vyhledávače/hledající uživatele patří. A proč.
Neexistuje žádná vysoká škola optimalizace, žádná SEO fakulta, žádná střední škola SEO, neexistuje dokonce jen jediný školní předmět, jehož náplní by SEO bylo.
Termín SEO vznikl kvůli vyhledávačům. Dokud neexistovaly (nebo nebyly tak významné), mohli jste také optimalizovat pro hledající uživatele, ale nikdo na to nebyl SEO expertem. Nikdo vám nepovídal o zdrojovém kódu, nikdo neoptimalizoval pro vyhledávač, všechny tvůrce zajímali pouze lidi.
Vyhledávače potom přišly se svými algoritmy na vyhodnocování obsahu webů a jejich hodnocení (konkrétně úspěch Google je postavený právě na tom) a bylo třeba říct, co vyhledávač zajímá a jak svůj web udělat lépe i pro něj. Tvorba webu se tak vlastně časem rozštěpila na tu klasickou a potom na, mnohdy špatně pochopenou, optimalizaci pro vyhledávače.
SEO se dále časem formovalo podle toho jak dokonalé byly vyhledávače a co se na ně dalo použít. Nemálo lidí na tom vydělalo peníze, ale prakticky šlo vždy jenom o nějakou soustavu „triků“, z nichž některé jsou spekulativní a jiné si třeba někdo chrání jako své know-how. Tak si můžeme mimochodem vysvětlit i pojem tajné SEO triky, který působí sice trochu magicky, nicméně na zkušenostech konzultanta, které si chrání a nešíří všude po internetu (nebo v knihách), není nic zvláštního.
Z optimalizace pro vyhledávače se stal následně lukrativní byznys, protože na první straně výsledků hledání prostě není místo pro všechny komerční weby na jedno jediné klíčové slovo. Tvůrci webů musí neustále pracovat na zlepšeních, musí cílit na všechny komerční fráze, které by mohl někdo do vyhledávače zadat, a musí se zabývat každou prkotinou, jež by mohla mít na pozici na SERP nějaký vliv.
SEO se tak s rostoucí konkurencí neustále nafukuje. Každá maličkost, která může rozhodnout o příchodu návštěvníka na web se řeší. Někdo se dokonce v rámci SEO zabývá i tím, co potom na webu s návštěvníkem udělá. (Zaujme ho textem, obrázkem, kam ho povede atd.) Stručně řečeno, do optimalizace někteří konzultanti (experti, odborníci, specialisté) počítají úplně se vším, tedy i s orientací pouze na uživatele.
Dělení SEO
Jak jsem zmínil hned v úvodu, neexistuje žádná skutečně vědecká definice SEO. Všechna fakta pocházejí od odborníků, kteří je nějakým způsobem písemně zaznamenali a tudíž přišli s všobecně uznanou definicí. Oni jsou těmi vědci, ale v tak komplikovaném, nejasném a měnícím se oboru může i expert „zaspat“.
Optimalizaci můžeme dělit na:
- on-page faktory (kód, text, metadata, titulky, nadpisy)
- off-page faktory (ovlivnění jinými weby – zpětné odkazy, jejich druh, tvar a váha)
Obě části SEO spolu souvisí. Typickým příkladem SEO techniky je budouvání sítě webů se zaměřením na jedno téma (finance, půjčky, bydlení atd.) Každý z webů má perfektně vyřešené on-page faktory a pomocí ostatních webů řeší off-page faktory. K tomu přidá několik placených článků, registraci do katalogů a další formy linkbuildingu, které zná. Snaží se tak dosáhnout předních příček na SERP a možná i výsledky tapetovat.
Lidské nedorozumění
Na internetu jsou lidé schopní hádat se spolu kvůli maličkostem. Někdo bude rovnou tvrdit, že kvalita zdrojového kódu do SEO nepatří. Jiný člověk bude upozorňovat na maličkost, kterou lidé v rámci optimalizace svého webu dělají, protože podle něj prý vliv na SEO nemá. Tedy: Nemá vliv na pozici na stránce s výsledky. Další člověk pak bude tvrdit: No jo, jste první, ale k čemu to je, když člověk z vašeho webu hned odejde? Nic nekoupí? Inu, jde o ten provoz. O ten provoz pocházející z vyhledávačů, odpoví mu zase někdo jiný. Provoz je prvořadý, pak může vhodný odborník na použitelnost dovést uživatele k nákupu či jiné akci.
Návrat ke kořenům
Po všech mýtických představách o SEO se postupně vracíme ke kořenům. Podvody na vyhledávače přestávají fungovat (dlouhodobě určitě) a celé šílenství vlastně mělo jeden velký pozitivní efekt: Lidé se naučili dobré weby psát. Jak z hlediska kódu, tak použitelnosti.
Vyhledávače jsou lepší než dřív a nestále pracují na tom, aby se co nejvíce přiblížily lidské inteligenci a lidskému vnímání světa.
Především z tohoto důvodu se začíná prosazovat názor, že tvorba webu pro lidi je zároveň SEO. Další techniky na přilákání (title, descritpion) jsou vedlejším, již přirozeným, efektem při vývoji projektu.
Bublina SEO praská. Lidé už se nemusí zabývat maličkostmi, stačí používat zdravý rozum.
A zase optimalizovat především pro lidi.
Autor: Luboš Kudláček
Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger. Více na LubosKudlacek.cz