Ceny domény .CZ u registrátorů subjektivně
V přehledu cen domén u jednotlivých registrátorů (po únorovém snížení ze strany sdružení CZ.NIC), si můžete celkem snadno porovnat, kde najdete domény nejlevnější a kde naopak ty nejdražší. Už v tomto článku jsem ale upozorňoval, že vždy nezáleží jenom na ceně, a že cenová politika některých firem je mírně řečeno komplikovaná a v takovém přehledu potom zavádějící.
Nejlevnější doménu .CZ má Forpsi (90 Kč bez DPH), nicméně jde pouze o registrační poplatek. Za prodloužení už dáte 125 korun bez daně, čímž se tato firma dostává na úroveň Wedosu.
I tam pořídíte doménu za 150 korun včetně daně, což odpovídá ceně sdružení CZ.NIC – obě firmy tak prodávají doménu .CZ za svou nákupní cenu, nic na ní nevydělají a spoléhají se na příjmy z webhostingu a dalších služeb, které jsou na spravované domény navázány.
O nejdražších doménách nemá smysl psát. V některých případech jde o nemístně předraženou službu, protože cena domény není podpořena ničím navíc a tyto firmy spravují domény jen díky neinformovanosti koncových uživatelů o trhu a cenách jinde. Příkladem budiž třeba Telefónica, kde pořídíte doménu za skoro 700 korun včetně daně.
Množstevní slevy
Některé další firmy, co vím, tak třeba Tele3, nabízejí množstevní slevy.
Jakmile máte více než stanovený počet domén, cena každé z nich potom klesá. Tyto slevy však nebudou zajímavé pro typického zákazníka, protože se bavíme spíše o desítkách domén pod jedním uživatelským účtem. Pět domén neznamená nic.
Systém obsluhy
Je nepříjemné psát na technickou podporu kvůli každé změně, kterou chcete provést. Je zajímavé, že nižší poplatky většinou nabízejí firmy, které mají správu domén více automatizovanou, možná tedy, že jinde zaznamenaná vyšší cena je dána potřebou lidského faktoru, který vyřizuje požadavky zákazníků. Nemusí to ovšem platit vždy.
Doména navázaná na webhosting
V dnešní době se zdá být zbytečné schovávat cenu webhostingu do ceny domény a naopak. Jde o celkem laciný trik oblíbený zejména u firem, které nejsou přímo registrátory, ale domény dále pouze přeprodávají. Magicky nízká cena ročního registračního poplatku za doménové jméno má přitáhnout zákazníka, je však kompenzována a často přímo podmíněna více než dostatečně vyšší cenou webhostingových služeb. Od takových firem dávám ruce pryč.
Osobní zkušenosti
Osobně mám zkušenosti se správou domén u Blueboard (není registrátorem, Ignum), Tele3, Wedos a Subreg. Ve všech případech se dostávám na nižší cenu a ve všech případech je správa domén pohodlná. U Tele3, Wedosu a Subregu lze používat kreditní systém a neposílat peníze pokaždé, když je potřeba některou z domén prodloužit.
Při větším objemu domén záleží na každé koruně, protože každá koruna může znamenat stovky a tisíce korun ročně navíc. Favority jsou pro mě nejen z těchto důvodů Tele3 a Wedos.
Autor: Luboš Kudláček
Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger. Více na LubosKudlacek.cz