Cuil.com definitivně skončil
Cuil.com byl představen 28. července 2008 a hned od počátku si získal velkou pozornost médií. Částečně i proto, že za jeho vývojem stáli tři bývalí zaměstanci Google Inc. a vyhledávač této společnosti měl být také sražen novou technologií na kolena, (prezentováno médii jako takzvaný zabiják Google). Cuil.com měl hned po spuštění v indexu přes 120 miliard stránek a sliboval mnohem vyšší kvalitu výsledků.
V srpnu 2008 jsem sám napsal jeden z mnoha článků o novém vyhledávači pro tehdejší emag.cz a dovolím si tedy z něho citovat:
Firma Cuil Inc., za níž stojí manželé Tom Costello a Anna Patterson (vedla v Google jejich „Web page ranking“ tým), vtrhla na celosvětový trh jako konkurence společnosti Google Inc. Má údajně poskytovat kvalitnější vyhledávání než zmíněný gigant, a to díky novému přístupu, jež nabízí.
Má se zaměřit na analýzu přání uživatele ve spojení s analýzou samotných webových stránek bez ohledu na jejich vzájemné vazby. Nový algoritmus se neopírá jen o zavedené zdroje a neupřednostňuje ty starší, což může být příjemné lidem, jimž právě tenhle přístup vadí.
(Ano, tohle byl ten zásadní slibovaný rozdíl.)
Do projektu bylo investováno přes 30 milionů dolarů od společností Greylock, Madrone Capital Partners a Tugboat Ventures. Pracovalo na něm přes třicet programátorů a Cuil nyní indexuje přes 120 miliard stránek. Toto číslo neustále narůstá.
Pro české uživatele a hledání českých výsledků je však zatím zcela bezvýznamný, je ale vidět, že se den ode dne zlepšuje. Jestli to bude stačit a zda bude Cuil opravdu schopný Googlu konkurovat, ukáže až čas.
No a čas ukázal, že Cuil.com neobstál. Už v říjnu téhož roku se totiž ukázalo, že jej pro hledání nikdo nepoužívá. Psal jsem o tom do mého tehdejšího blogu:
Lehkou prověrkou Cuil.com sami zjistíme, že stále není schopen nabízet zajímavé výsledky vyhledávání.
Ovšem upozornil mě článek na dsl.cz:
Provozovatelé webů a analytikové poukazovali na přespříliš agresivního robota tohoto vyhledávače, který měl svou aktivitou odstavovat webové servery. Chvíli na to společnost opustil i jeho viceprezident Louis Monier.
Nebo:
Hned druhý den po jeho spuštění jej k vyhledávání použilo 0,26 % uživatelů. To bylo ovšem maximum ― další den jeho podíl činil 0,14 % a každým dnem klesal, až se v září svezl k 0 %.
Přesně to bylo 0,005%, ale na tom už nazáleží. Na absolutní zánik vyhledávače upozornil na českém internetu Pooh.cz 20.9.2010, podle Wikipedie k němu došlo o tři dny dříve, tedy 17.9.2010. Jsou to tedy dva roky a necelé dva měsíce, kdy Cuil.com přezdívaný Google Killer fungoval, nicméně je vidět, že ani 30 programátorů a stejně tolik milionů dolarů prostě nestačí. Cuil.com byl fiasko, ale čest odvaze. Další zabiják Googlu už se asi jen tak neobjeví.
Autor: Luboš Kudláček
Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger. Více na LubosKudlacek.cz