Digitální nebo kabelová televize do domácnosti i online
Moderní televizní vysílání zprostředkovává na českém trhu několik firem. K dispozici jsou aplikace pro mobil, tableta počítač i výkonné set-top boxy, které udělají i ze staršího televizoru smart domácí multimediální centrum.
Televizní vysílání můžeme pro začátek rozdělit takto:
- DVB-T2 (klasické pozemní digitální televizní vysílání
- Satelitní televize (platí se měsíční poplatek dle zvoleného tarifu, přenos z družic na oběžné dráze Země)
- Kabelová televize (platí se měsíční poplatek dle zvoleného tarifu, přenos po kabelech)
- Televize přes internet (IPTV) – platí se měsíční poplatek dle tarifu a má navíc další funkce
DVB-T2
DVB-T2 (z anglického Digital Video Broadcasting – Terrestrial) je standard digitálního televizního vysílání přes pozemní vysílače. Televizní stanice jsou shlukovány do tzv. multiplexů. Obraz je komprimován do licencovaných formátů MPEG-4 AVC (H.264) či MPEG-H HEVC (H.265).
Nový standard DVB-T2 by měl ten současný (DVB-T) nahradit do roku 2021. Znamená to, že televizory domácností bez správného dekodéru nebudou moci nové vysílání přijímat.
Satelitní televize
Satelitní televize využívá k přenosu televizního signálu umělé družice umístěné na oběžné dráze kolem Země. Signál z těchto družic je obvykle přijímán venkovní parabolickou anténou. Přijímač satelitní televize bývá buď součástí televizoru (televizor s vestavěným satelitním tunerem), nebo jde o samostatné zařízení (set-top-box) připojené k televizoru vhodným kabelem.
Výhodou satelitní televize je možnost pokrytí rozsáhlého území televizním signálem za pomocí jediné družice a satelitní televizi si tak mohou pořídit i lidé, kteří nemají v dosahu jiného poskytovatele (kabelové nebo internetové TV).
Kabelová televize
Kabelová televize je označení pro technologii přenosu obrazu a dat prostřednictvím kabelových rozvodů.
Původně byly k rozvodu signálu využívány koaxiální kabely, nyní se používají kabely metalické nebo optické. Tradiční kabelové televize využívaly pro přenos analogový signál, v průběhu času ovšem dochází k digitalizaci, která umožňuje v komprimované formě poskytnout daleko více televizních programů a v lepší kvalitě.
Televize přes internet (IPTV)
Funguje na podobném principu, jako televize kabelové či satelitní, ale vlivem trhu zde dochází k velkému rozvoji doplňkových služeb. Výjimkou již není možnost sledovat televizi kromě klasického televizoru (pomocí set-top boxu u starších televizorů či instalované aplikace u novějších smart televizorů) také na počítači, notebooku a chytrých mobilních zařízeních pomocí aplikací příslušného poskytovatele digitální televize.
Předplatitelé mají také často možnost využívat tzv. televizní archiv, který umožňuje přehrávat pořady bez ohledu na to, kdy byly televizními stanicemi skutečně odvysílány a mezi další zajímavé funkce patří též možnost si přehrávané pořady kdykoli zastavit, posouvat se dozadu či dopředu (přeskakovat určité části pořadu).
Trh s digitální televizí
Jednotliví poskytovatelé digitální televize se předhánějí v kvalitě programové nabídky a v množství funkcí, které svým zákazníkům nabídnou. Doporučujeme proto porozhlédnout se na trhu, jestli opravdu máte to nejlepší, co raketově rostoucí trh nabízí.
Autor: Redakce NETzin.cz