Drupal: Nastavení URL aliasů
Pěkné odkazy, SEO odkazy, pěkné adresy stránek.
Jako všechno v Drupalu, ani URL aliasy v něm nejsou řešeny automaticky. Uživatel si musí trochu pohrát s nastavením, zařídit si, aby z URL zmizely nepřípustné znaky (a případně diakritika), a postarat se o to, aby všechno fungovalo jak má. I malá chybička může způsobit velké nepříjemnosti.
Za normální situace ihned po instalaci Drupalu mají odkazy stránek onen známý nepříjemný tvar s otazníkem, který mnoho lidí zavrhuje jako nevhodný. (Důvody nemá cenu rozebírat a dalo by se o nich i poměrně obsáhle polemizovat.)
Součástí instalačního balíčku je však modul Path, který zařídí přeměnu trvalých adres všeho obsahu do uživatelem definované podoby. Velkou výhodou je, že URL může mít opravdu jakýkoli tvar a u každého vytvářeného (nebo editovaného) obsahu jej můžete libovolně zapsat. Nastavení zmíněného modulu najdete pod odkazem Administrace – Prvky webu – URL aliasy.
Automatická tvorba URL aliasů
Nevýhodou řešení pouze s modulem Path je skutečnost, že uživatel musí všechny adresy zadávat ručně, což je za prvé zdlouhavé a mnohdy nepříjemné, za druhé byste si museli pamatovat strukturu webu a zadávat ji vždy do cesty URL (pokud na takových drobnostech bazírujete).
K dispozici je proto modul Pathauto, který umí automaticky vytvářet odkazy dle předchozího nastavení, které najdete na stránce s aliasy (tedy zase cesta Administrace – Prvky webu – URL aliasy – v horní části odkaz Automatický alias.)
Nastavení automatických aliasů
Celá konfigurace se dělí na několik částí. V té první s názvem Obecné nastavení můžete zvolit oddělovač slov v titulku (typicky je to pomlčka), největší možnou délku aliasu a potom také dvě velmi důležité věci.
Ta první se týká Akce při aktualizaci:
Toto nastavení je velmi důležité a ve výchozím stavu po instalaci modulu „chybně“ nastavené. Tedy subjektivně chybně. Když to vezmeme od možnosti poslední (Vytvořit nový alias, starý smazat), tak tato znamená, že při editování obsahu ve smyslu změny nadpisu, z něhož je alias typicky vytvářen, dojde ke změně podle názvu nového. Prostřední možnost (Vytvořit nový alias, stávající ponechat funkční) v takovém případě vytvoří další alias a první na obrázku zatržená možnost (Nic nedělat, ponechat stávající alias) znamená, že se při změně nestane vůbec nic. To je také většinou nejlepší řešení, protože již zavedená adresa třeba článku by se z mnoha důvodů neměla změnit. A pozor! Toto nastavení se týká všech aliasů, tedy třeba i těch pro taxonomii (kategorie, štítky).
Druhá důležitá věc se týká znaků obsažených v URL. Pokud zatrhnete políčko s popiskem Před vytovřením aliasu přeložit na správný formát, nebudete mít v adresách diakritiku a nevhodné znaky, které do URL nepatří. Fungování je podmíněno přítomností souboru s názvem i18n-ascii.txt v adresáři Pathauto. Ten tam již je, jmenuje se i18n-ascii.example.txt. a stačího tedy přejmenovat.
Nastavení cesty
V dalším kroku bude uživatele zajímat, jakým způsobem a z čeho budou jednotlivé adresy trvalých odkazů poskládány. Tyto možnosti najdete v Nastavení cesty uzlu (článek, stránka, nebo jakýkoli další typ obsahu, který třeba sami vytvoříte), Nastavení cesty fóra (zde jde o taxonomii, český překlad však zní takto) a Nastavení uživatelských cest.
Na obrázku je vidět nastavení cesty uzlu zde na Netzinu. Jak je vidět, můžete nastavit různé formáty pro různé typy obsahu, například URL tiskové zprávy vypadá jinak, než URL článku.
K dispozici je kromě [title-raw] (ten vloží do URL nadpis obsahu) ještě mnoho dalších značek, takže můžete použít automaticky v URL třeba kategorii a podobně. Takzvané nahrazovací vzorky jsou v nastavení k dispozici.
Po uložení nastavení modulu bude tento vytvářet aliasy za vás. Nutno dodat, že konkrétní podobu má uživatel možnost ovlivnit při psaní či editování (jak je vidět na dalším obrázku) a zajímavá je také skutečnost, že při změně popisovaného nastavení zůstanou již existující aliasy zachovány. Jejich seznam je na stránce modulu Path a je možné je tam i později měnit, nebo dokonce mazat.
Drupal dává v kombinaci s těmito moduly pro nastavení „pěkných odkazů“ dost široké možnosti a prakticky neexistuje žádné omezení při jejich tvorbě.
Autor: Luboš Kudláček
Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger. Více na LubosKudlacek.cz