Fascinující historie a rekordy dinosaurů
Dinosauři byli jednou z nejúspěšnějších živočišných skupin. Byla to největší, nejtěžší a nejdelší suchozemská zvířata, která kdy žila a po téměř 150 milionů let hrála na Zemi dominantní roli. Pro srovnání – člověk existuje na Zemi „pouhé“ 4 miliony let.
Od prvního objevu fosilií dinosaurů v 19. století fascinují tito obři lidstvo. Jejich záhadná existence, vznešené formy a rozmanitost druhů nás fascinují a inspirují dodnes.
Pravěké období a počátky dinosaurů
Dinosauri byli jedni z nejúspěšnějších skupin obratlovců, kteří kdy obývali Zemi. Jejich příběh začíná v prvohorách, před přibližně 230 miliony lety. První dinosauři byli malí, plazi podobní tvorové, ale postupně se vyvinuli do různorodých forem a velikostí.
Vrchol dinosauří éry
Druhohory, zejména jura a křída, byly obdobím, kdy dinosauři dosáhli svého vrcholu. Na Zemi tehdy vládli obři jako Tyrannosaurus rex, Diplodocus, Velociraptor a Triceratops. Tyto obrovští tvoři obývali různá prostředí a měly různé životní strategie.
Vymírání dinosaurů
Před 65 miliony lety došlo k masivnímu vymírání dinosaurů, které ještě dodnes představuje záhadu. Teorie hovoří o příčinách zahrnují dopady asteroidu, vulkanickou aktivitu a klimatické změny. Tato událost položila základy pro nástup savců a následně i lidí jako dominantních skupin živočichů na Zemi.
Rekordy ze světa dinosaurů
Nejtěžší byl Brachiosaurus vážící 78 tun. Dlouhý byl 23 metrů, jeho ramenní pletenec se nacházel ve výšce více než 6 metrů nad zemí a ramenní kost byla 2 metry dlouhá.
Nejmenší byl Compsognathus. Na délku měl sotva metr a vážil 3,5 kg. Když stál, nebyl vyšší, než dnešní kuře.
Nejrychlejší dinosaurus byl Struthiomimus, který dokázal běžet rychlostí až 50 km/h. Byl dlouhý 3 až 4 metry a vysoký 2 metry.
Nejdelším dinosaurem byl Diplodocus. Celkem měl na délku 27 metrů, z toho byl ale 14 metrů dlouhý ocas. Skoro stejně dlouhý byl také Mamenchisaurus. Ten měl ale poměrně krátký ocas a délku si vynahrazoval 11 metrů dlouhým krkem, který používal k tomu, aby dosáhl do korun vysokých stromů. Mamenchisaurus měřil na délku 22 metrů a jeho krk je nejdelším krkem u všech známých živočichů.
Nejvíce zubů měl kachnozobý dinosaurus Anatotitan. Na každé straně horní i dolní čelisti měl v řadách 200 až 250 drobných listovitých zubů. Dohromady se mohl pochlubit chrupem s počtem zhruba tisícovky zubů.
A nakonec největší predátor: Byl jím Tyrannosaurus, který mohl dorůstat do délky 14 metrů a vážil 7 tun.
Objevy a výzkum
První objevy fosilií dinosaurů proběhly v 19. století a od té doby byly nalezeny tisíce druhů po celém světě. Archeologové a paleontologové stále objevují nové druhy a posouvají naše porozumění jejich životům a chování.
Autor: Redakce NETzin.cz