Fascinující svět žiraf – skutečných rekordmanů zvířecí říše
Žirafy jsou se svou neuvěřitelně vysokou postavou bezpochyby jedněmi z nejunikátnějších zástupců zvířecí říše. Tyto přežvýkavce ze řádu sudokopytníků nalezneme pouze na africkém kontinentu. Jejich charakteristická anatomie a zvláštní chování vždy budily v pozorovatelích úžas a respekt.
Rekordy a anatomické zvláštnosti
S výškou až 6 metrů a hmotností okolo 1200 kg jsou žirafy největšími žijícími suchozemskými živočichy. Svou monumentální postavou předčí i dospělé slony. Dlouhý krk složený z pouhých 7 obratlů jim umožňuje pást se i ve výškách okolo 5,5 metru. Zajímavostí je také jejich nezvykle vysoký krevní tlak, díky kterému může krev proudit až do hlavy ve výškách okolo 3 metrů.
Druhy žiraf a jejich rozšíření
V současnosti rozlišujeme těchto 9 druhů žiraf:
- Žirafa severní núbijská
- Žirafa somálská
- Žirafa jižní núbijská
- Žirafa masajská
- Žirafa Rothschildova
- Žirafa Uganda
- Žirafa angolská
- Žirafa Thornicrofta
- Žirafa jihoafrická
Přirozeným prostředím žiraf jsou travnaté a křovinaté oblasti subsaharské Afriky, zejména pak národní parky a chráněné rezervace. Žirafy severní núbijské jsou bohužel již téměř vyhubenými živočichy.
Společenské chování a rozmnožování
Žirafy jsou zvířata stádní, která se shlukují do volných tlup čítajících až 30 jedinců. Tlupy sestávají převážně z dospělých samic s mláďaty a mladými samci. Starší a dominantní samci často žijí osamoceně. K jejich nelítostným soubojům o právo na rozmnožování dochází při tzv. žirafích „bitvách“, kdy se vzájemně udeřují krky a hlavami.
Březost samic trvá až 15 měsíců a mláďata chodí po párech. Navzdory dlouhým nohám a vysoké porodní váze okolo 100 kg přicházejí mláďata na svět překvapivě hladce po pádu z výšky až 1,5 metru.
Žirafy a ochrana přírody
Velikost populace divokých žiraf neustále klesá, odhaduje se na pouhých 117 tisíc jedinců. Důvodem je:
- Ztráta přirozeného prostředí kvůli rozpínání lidských sídel
- Lov kvůli masu a kůži
- Občasné sucho a nedostatek potravy
Ochrana těchto velkolepých tvorů tak zůstává jednou z hlavních priorit ochrany přírody. Ať už prostřednictvím národních parků či záchranných programů, každý z nás může přispět k záchraně icony africké fauny.
Autor: Redakce NETzin.cz