Google finančně ocení vylepšení Open Source aplikací
Takzvané „bug bounties” (neboli finanční odměny za nalezení chyb) se stávají stále populárnějšími – softwarové firmy získají mnohem více užitečnějších dat a fixů za stejné peníze, než kdyby měsíčně platily jednoho profesionála. Google se tentokrát rozhodl otevřít svou hlubokou peněženku a odměnit developery, kteří svůj čas věnují open source aplikacím.
Princip Bug Bounties
Motivační program „najdi nám chybu a zaplatíme ti” používají Microsoft, Mozilla i Google (např. pro Chrome). Zcela jednoznačně vychází z principu „víc hlav víc ví” – jediný sebelepší zaměstnanec na plný úvazek toho nikdy nemůže nalézt tolik, co několik (navzájem nezávislých) expertů. Bug Bounties představují možnost příjemné finanční injekce v řádech stovek i tisíců USD pro schopné developery, kteří často tráví i volný čas studiem nejrůznějších aplikací a kódů.
Proč Google podporuje Open Source?
Z ekonomického hlediska dává smysl, když například Mozilla platí za nalezení a odstranění chyb ve svém elitním prohlížeči. Proč se tedy Google stará o nějaký open source?
Na oficiálním blogu Google Security je poměrně lakonické vysvětlení – Google si uvědomuje, že řada open source programů je nezbytná pro „hladký chod internetu” a taková zodpovědnost by neměla ležet jen na bedrech několika dobrovolníků. Tento nový Bug Bounty program ale půjde ještě o trochu dál a místo pouhého opravení bugů bude finančně oceňovat v podstatě jakoukoli úpravu, která přispěje k lepšímu a hladšímu fungování konkrétního programu nebo aplikace.
Technologický záběr je v první fázi poměrně úzký (například síťová služba openSSH, kompletní seznam naleznete opět na Google Security blogu) a pokud se ukáže jako efektivní, bude se rozšiřovat i na další technologie.
Závěrem
Google má své mouchy (občas pořádné masařky), nicméně tato iniciativa je rozhodně vstřícný a pozitivní krok vůči uživatelům v řádech desítek (možná i stovek) milionů, kteří open source software používají. Google navíc zvolil velmi objektivní kritérium, podle kterého bude odměny vyplácet – doporučené změny musí projít kontrolou a schválením současných „hlavních údržbařů” u jednotlivých aplikací a nárok na odměnu vzniká až po plném začlenění navrhované úpravy do kódu aplikace.
Autor: Ondřej Dyrka
Pod hlavičkou www.ppcsluzby.cz fušuju do PPC reklam a ve volných chvílích také zdařile předstírám, že jsem copywriter. Rád se bavím o kontroverzních tématech, pro ostré slovo nejdu daleko a jsem brutálně upřímný.