Google se učí indexovat aplikace ve vyhledávání – zatím však jen na Androidu
Pokud jste si někdy říkali, proč si vlastně to zboží, co jste si vyhledali na eBayi, nemůžete otevřít rovnou v aplikaci, tak už můžete být klidní, vypadá to, že se brzo téhle efektivní vychytávky dočkáme.
Google s tím totiž začíná experimentovat na Androidu 4.4 Kitkat.
Indexaci aplikací vlastně už známe ze sociálních sítí
Kvůli poněkud těžší indexaci dat se doposud ve vyhledávačích hluboké odkazy na aplikace vynechávají. Ačkoliv úplně pravda to není, protože například sociální sítě už často indexované jsou.
Chce to tedy jen trošku té práce navíc a Google se rozhodl, že čas už dozrál. Na Halloween oznámil, že své vyhledávání rozšíří až do aplikací. Odkazy na jejich obsah se tudíž budou zobrazovat formou tlačítek přímo v SERP.
Takový hluboký odkaz bude otevírat prostor pro zobrazení více relevantních dat. Nejlépe se bude dát využít u map, slovníků, přehrávačů apod.
Vývojáři budou muset své aplikace k indexování zaregistrovat, my je budeme muset mít nainstalované
Tato inovace nám umožní jedním kliknutím spouštět související aplikace přímo z výsledků vyhledávání. Ty se ovšem budou lišit v závislosti na tom, jaké aplikace budeme mít ve svém smartphonu nainstalovány.
Pokud si například budeme chtít přes aplikaci spustit video, musíme mít nainstalovánu jednu z aplikací, která bude mít povolenu hlubokou indexaci a bude pro video zpřístupněna.
Je tedy potřeba učinit několik kroků, aby mohl mobilní Google aplikace takto indexovat. U našeho videa je zapotřebí, aby vývojáři zpřístupnili své přehrávače pro indexaci, majitel videa musí tyto přehrávače zplnomocnit k přehrávání, a my musíme mít jednu z těchto aplikací nainstalovánu.
Zatím probíhá testování vybraných aplikací na území USA
Z toho také vyplývá, že vývojáři musí sami zpřístupňovat své aplikace k indexování, ostatně Google už pro ně má na svých stránkách podpory formulář.
Hluboké indexování testuje Google zatím jen na některých aplikacích a ve vyhledávání je zpřístupňuje jen na území USA. Mezi aplikace, které slouží jako pokusní králíci, patří třeba Etsy, IMDb nebo Wikipedia .
Testování bude probíhat několik týdnů, tak doufejme, že se hluboké indexování osvědčí a brzy se ho dočkáme i mimo Spojené státy.
Autor: Zuzana Kocurková
Páchám reklamní a obsahový copywriting i analýzu a komunikaci na sociálních sítích. Kromě toho jsem posedlá fantastikou všech žánrů a podob, stejně jako subkulturou kolem ní.