Instalace redakčního systému na web – systému pro správu obsahu – CMS
Univerzální návod na instalaci redakčních systémů na web; úroveň: začátečník
Ať už se rozhodnete pracovat s jakýmkoli redakčním systémem programovaném v PHP, vždy ho bude potřeba napřed dostat na server (webhosting) a vytvořit nějakým způsobem základní obsah databáze.
Ať už to bude Drupal, WordPress, DokuWiki, nějaký eshop nebo fotogalerie, platí téměř vždy stejná pravidla.
Stažení souborů
Každý systém je distribuován jako balíček souborů, který je třeba stáhnout (nejlépe z oficiálního webu) a u sebe na počítači rozbalit, aby tak vznikla složka se soubory, které se dají nahrát na server.
Budete tedy potřebovat aplikaci, která balíček (ZIP, GZIP atd.) rozbalí a další program na nahrání těchto souborů na server.
Přehled těchto programů najdete na webu o WordPressu na stránce doporučený software.
Potřebné informace
Abyste mohli tyto operace provést a následně systém nainstalovat, budete potřebovat nějaké informace od svého poskytovatele webhostingu. Budou to:
- Adresa FTP (typicky ftp.example.cz nebo IP adresa serveru)
- Uživatelské jméno pro přístup na FTP
- Heslo pro přístup na FTP
Dále potom údaje pro připojení k databázi:
- Adresu databázového serveru (často localhost)
- Název databáze
- Uživatelské jméno pro přístup k databázi
- Heslo pro přístup k databázi
Možnosti instalace
Instalace jednotlivých systémů se mohou mírně lišit. Někdy je potřeba zadat údaje pro připojení k databázi ručně do nějakého konfiguračního souboru (jako třeba u diskuzního fóra Phorum) většinou však po zadání adresy vašeho webu do adresního řádku prohlížeče naběhne samoinstalační skript.
Postup v bodech
- Upload souborů na server pomocí FTP klienta
- Zadání adresy webu do internetového prohlížeče (u některých systémů je potřeba zadat adresu složky, kde jsou instalační soubory, např. www.mujweb.cz/install
- Vyplnění požadovaných údajů a úvodní konfigurace (zadání administrátorského přístupového hesla do instalovaného systému apod.)
- V případě potřeby provedení další kroků, které si ten konkrétní systém vyžádá
Po správně provedené instalaci bude web funkční, přístup do administrace je většinou na jiné adrese, většina systémů tuto adresu poskytne (například u WordPressu je to www.mujweb.cz/wp-login.php).
Systémy pro správu obsahu, neboli redakční systémy, jsou v dnešní době nenahraditelným nástrojem pro správu webových stránek a na webech jejich použití převažuje nad klasickým statickým webem.
K dispozici je mnoho redakčních systémů dostupných zdarma jako open source (s otevřeným zdrojovým kódem).
Autor: Luboš Kudláček
Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger. Více na LubosKudlacek.cz