Internet věcí (IoT): O co se jedná? A jak do něj můžete investovat?
Počítače a smartphony již dávno nejsou jedinými zařízeními, které jsou schopné nabídnout svým uživatelům připojení k internetu. V současnosti se tak můžeme setkat s chytrými televizemi, žárovkami či ledničkami. Všechna tato zařízení spadají pod méně známý pojem Internet věcí (IoT), který je propojuje a dovoluje jim sdílet data mezi sebou, díky čemuž můžeme ovládat celou domácnost skrze svůj smartphone.
Odvětví IoT v posledních letech zaznamenalo mimo jiné i velký růst, který upoutal pozornost části investorů. Společnosti, které spadají do tohoto odvětví, je ale často těžké identifikovat. Můžete mezi nimi najít jak výrobce spotřebičů, čipů a hardwarů, ale i vývojáře softwarových platforem a cloud computingové společnosti.
Proto jsme pro vás vybrali hned 4 akciové tituly prosperujících společností z odvětví IoT, které mají navíc i velký potenciál k budoucímu růstu.
1. Cisco Systems
Cisco Systems (NASDAQ: CSCO) je lídrem ve výrobě hardwarových síťových prvků, které jsou využívány nejen v podnicích, ale i domácnostech. Společnost zároveň provozuje svojí IoT platformu Cisco Kinetic, skrze kterou mohou její uživatelé spravovat svá data a chytrá zařízení. Cisco je navíc i jednou z největších společností zaměřujících se na kybernetickou bezpečnost včetně ochrany již zmíněného IoT.
Společnost v současnosti kvůli pandemii koronaviru bojuje s nízkou poptávkou ze strany některých zákazníků. I přesto její příjmy v minulém roce dosáhly 13,7 miliard dolarů a výnosy 59,3 miliard dolarů. Jelikož však její produkty ve své podstatě tvoří pomyslnou páteř internetu, je jasné, že společnost bude profitovat na nadcházejícím boomu s chytrými zařízeními a růstem tohoto odvětví.
2. Alarm.com
Oproti Cisco Systems je Alarm.com (NASDAQ: ALRM) mnohem menší společností, která se pokouší na trhu prorazit jako poskytovatel cloudového softwaru. Skrze něj mohou domácnosti či podniky jednoduše spravovat většinu chytrých zařízení včetně kamerových systémů, světel, zámků či termostatů.
Alarm.com nabízí své služby skrze 9 000 obchodních partnerů, kteří ji přivedli již více než 6,8 milionů uživatelů. Pandemie koronaviru však zasáhla většinu malých podniků, se kterými společnost spolupracovala, čímž logicky poklesla i poptávka po jejích službách. Alarm.com si tedy podle všeho v tomto roce projde poměrně trnitou cestou, ale i tak je v několika následujících letech očekáván jeho růst.
3. Dexcom
Dexcom (NASDAQ: DXCM) se na rozdíl od ostatních společností zaměřuje především na oblast zdravotnictví, a to konkrétně na pacienty s diabetem, kterým dokáže ulehčit život svým zařízením Dexcom G6 pro nepřetržité sledování glukózy v krvi.
Společnost takto odpověděla na rostoucí počet pacientů s tímto onemocněním, který v USA od roku 1958 vzrostl z 1,58 milionů na 23,35 milionů do roku 2015. Poptávka po zařízeních se zvýšila i díky pandemii koronaviru, kdy se diabetici začali obávat případných komplikací spojených s onemocněním Covid-19. Dexcom se tak řadí mezi jedny z prvních společností, které se zaměřují na inkluzi IoT do zdravotnictví.
4. Impinj
Americká společnost Impinj (NASDAQ: PI) se specializuje na takzvanou identifikaci na rádiové frekvenci (RFID), která se využívá k identifikaci prakticky čehokoli, na co pomyslíte. Největší uplatnění našly její identifikátory v podobě štítků u maloobchodníků a dopravních společností, které je využívají k označování zboží a zásob. Mezi její nejpočetnější skupinu zákazníků se řadí především prodejci oděvů, které bohužel tvrdě zasáhla pandemie koronaviru.
Impinj následně vytrhly trn z paty e-commerce společnosti, které z logistických účelů navýšily své objednávky štítků. V návaznosti na to zaznamenaly výnosy společnosti ve třetím čtvrtletí minulého roku dlouho očekávaný růst. V posledních dvou letech se hodnota trhu s RFID pohybovala okolo 11 miliard dolarů, přičemž v roce 2022 by se mělo jednat o více než 13 miliard dolarů. Impinj má tedy i přes současné problémy stále velký potenciál k budoucímu růstu.
Vyplatí se investovat do IoT?
Jak již bylo řečeno IoT je technologií budoucnosti, která se dříve či později stane neodmyslitelnou součástí našeho každodenního života. Stejný pohled na věc mají i odborníci, kteří odhadují, že tržby v tomto odvětví do roku 2022 přesáhnou hranice 1 miliardy dolarů. S takovýmto potenciálem je IoT zajímavou investiční příležitostí, která by vám v budoucnu mohla přinést i nemalé zisky.
Pokud pro vás ale představuje investice do výše zmíněných titulů příliš velké riziko, můžete do IoT investovat i skrze ETF. Tím je Global X Internet of Things (NASDAQ: SNSR), které vlastní podíl hned v několika společnostech působících v tomto odvětví, včetně Cisco Systems, Dexcom či IBM. Fond vám může navíc nabídnout i dostatečnou diverzifikaci, která je během pandemie koronaviru potřebná více než kdy jindy. Na další zajímavé investiční příležitosti se podívejte zde.
PR text
Autor: Redakce NETzin.cz