Island – země gejzírů
Lidi, kteří si to na dovolenou nasměrují do zahraničí, cestují tady-tudy a tudy-tady, nejčastěji za teplem některé z turisticky známých krajin, jak tomu bývá taky v rámci Evropy. Různé další destinace nejsou tolik časté, hlavně když je to severněji. A taková Skandinávie.. Běžného člověka napadne něco v spojitosti s chladem, nehostinností a drahotou, možná něco pro dobrodruhy, pomyslí si. A co takový Island?
To je pro našince exotika sama o sebe i v rámci Evropy, místo, kam by se taky rád podíval, ale.. Když to je tak daleko, bude to stát tolik peněz, jistě je tam strašně chladno atd. Lidi, možná ani nevíte, o co přicházíte.
Island je velice pěkné místo pro dovolené o různé délce pro nadšence a taky pro rodiny, které chtějí vidět a zažít něco jiného. Není to tak strašně daleko – do Londýna jako jednoho z možných přepravních bodů je to letadlem hodina, a odtud jenom tři do Keflavíku, kde se nachází mezinárodní letiště. Není to zase ani tak drahé, co se ceny i pobytu týče, protože „díky“ krizi, která na ostrov dolehla velice rázně, poklesla hodnota místní měny o více než polovinu.
Jo, a co se týče místního klimatu… věřte nebo ne, doma jste dost možná zažili větší mrazy. Jak to? Na podnebí ostrova výrazně působí Golfský proud, který omývá jeho části, a díky němu jsou tu zimy dosti mírné s teplotami málokdy padající hlouběji pod -10 °C, co při nižší vlhkosti vzduchu a poměrně častém bezvětrným počasí není vůbec nepříjemné.
Léta jsou kratší, zato když se vydaří, jsou velice příjemně slunečné. Sice s teplotami obvykle jenom kolem 18-20 °C, ale s typicky intenzivním horským sluncem. Tedy ne tak typickým. To slunce na vás totiž z oblohy zírá po celý den, nezapadá! To je ten fenomén půlnočního slunce, nezapomenutelný.. V zimě si zase slunce prakticky neužijete, po dlouhých dnech totiž přijdou dlouhé noci. Jako nejvhodnější doba na návštěvu tajemného Islandu se tedy jeví léto.
Pokud si sebou nechcete vzít auto a přečesat to tam, půjdete zřejmě klasicky letecky do Keflavíku, odkud se pravidelnou autobusovou linkou bez problémů dostanete do hlavního města Reykjavík. V tom druhém případě vás a váš vůz přepraví trajekt do přístavu ve východní části ostrova.
Pro každý případ, když chcete ušetřit na ubytování, je třeba zkusit možnost rezervovat si přes internet ubytování v jednom z místních hostelů, případně hotelů.
Co na Islandu můžete nebo dokonce musíte vidět?
Již na půlcestě z letiště do Reykjavíku se nachází „Modrá laguna“, oblíbené termální jezero s léčivými účinky a vlastnostmi podobnými Mrtvému moři. Termální koupaliště jsou jinak prvkem pro Island velice typickým. Po večerech se v nich scházejí místní na kus řeči. V samotném Reykjaviku a blízkém okolí žijí přibližně dvě třetiny všech obyvatel státu. Tady se můžete nejlépe seznámit s lidmi a jejich kulturou, záleží jenom na tom, jak dlouho tady pobudnete a na co se zaměříte.
Určitě si zkuste noční život v centru Reykjavíku, je to zážitek sám o sobě. Pozor, Islanďané jsou s pomocí alkoholu řádně nespoutaní. Určitě si zajděte taky do kostela Hallgrímskirkja, futuristicky vzhlížející stavby, nejvyšší ve městě, ze které je nádherný výhled do okolí. Můžete si taky vyjít na masiv Esja, který město obepíná. Mimo města a jeho aglomerace již začíná větší „divočina“. Na lepší průzkum okolí budete potřebovat vypůjčený vůz, nejlépe terénní, protože je mnoho míst, kam se bez takového automobilu prostě nedostanete.
Směrem na sever od Reyjavíku se dostanete k „evropským Niagarám“ – vodopádu Dettifoss. Úchvatný pohled, a jenom několik km od sebe jsou na té samé řece další – Selfoss a Hafragilsfoss. Takové mohutné proudy vody dodává místu největší evropský ledovec, ze kterého vytékají. Vzpomínal jsem termální vody, nevzpomenul jsem – gejzíry. Věděli jste, že jméno jim dali právě tady? Na jihozápadě najdete původce tohoto názvu, do ohromné výšky stříkající geotermální zázrak Geysir, a prakticky jenom o kousek dál další přírodní div v podobě kaskádového levotočivého vodopádu Gulfoss.
A to je jenom zlomek z věci, které můžete na Islandu spatřit.
Autor: Redakce NETzin.cz