Jak používat Child Themes
Child theme je šablona WordPressu, která přebírá soubory svého rodiče, tedy šablony jí nadřazené, a lze v ní cokoli upravit bez obav z toho, že o změny přijdete při aktualizaci rodičovského tématu vzhledu.
Takže ještě jednou a jasněji: Child theme je motiv vzhledu uložený ve svém vlastním adresáři, který slouží jako doplněk k jinému motivu vzhledu. V praxi se používá proto, že když chcete v aktuálně používaném motivu něco změnit, o tyto provedené změny přijdete v okamžiku, kdy motiv aktualizujete, protože jednotlivé soubory motivu jsou při aktualizaci přepsány.
V praxi to znamená, že když chci upravit styl nějakého motivu, tedy soubor style.css, protože se mi nelíbí třeba barva pozadí, vytvořím Child Theme. Původní šablony se vůbec nedotknu a nebudu do ní nijak zasahovat.
Postup pro vytvoření Child Theme
V adresáři wp-content/themes vytvořte složku se svým názvem, pro účely tohoto článku ji pojmenuju CHILD a rodičovskému motivu budu říkat FATHER.
Ve složce CHILD vytvořte soubor style.css
Na začátek tohoto souboru napište:
/*
Theme Name: CHILD
Template: FATHER
*/@import url(„../FATHER/style.css“);
Theme Name je název nového motivu vzhledu.
Template je název rodičovského motivu, ale pozor! Zde je nutno zadat název složky s rodičovským motivem, a to s ohledem na velikost písmen!
@import url(„../FATHER/style.css“); – tento zápis importuje rodičovský stylopis do nově vytvořeného.
V něm se pak provádí všechny potřebné změny, úpravy, doplnění atd. Stejným způsobem lze upravit i další soubory, tedy použít jejich kopii v podřízeném motivu a tam je upravit. Při aktualizaci rodičovské šablony tak nedojde k přepsání vlastních změn.
Další informace na codex.wordpress.org/Child_Themes
Autor: Luboš Kudláček
Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger. Více na LubosKudlacek.cz