Jak probíhala mumifikace (jak vzniká mumie)
Mumifikace je proces postupného vysoušení a balzamování, kterým se má zabránit rozkladu mrtvého těla. Mumie jsou známy hlavně díky starověkému Egyptu.
Mumifikaci tam prováděli kněží balzamovači a celá procedura trvala 70 dní. Napřed byly vyndány vnitřní orgány (játra, plíce, žaludek a střeva) a uloženy do zvláštních schránek, jimž se říkalo kanopy a byly pohřbeny spolu s mumií. Poté kněží odstranili mozek. Srdce bylo v těle záměrně ponecháváno, aby je v podsvětí bůh Anup mohl zvážit a vynést nad mrtvým rozsudek.
Tělo bylo následně omyto palmovým vínem (kvůli bakteriím i uvnitř) a pokryto natronem, přírodní sodou, která absorbovala tekutiny a vlhkost. Kněží pak čekali 40 dnů a následně napustili kůži mrtvého olejem, vycpali tělo bylinami, plátnem, pilinami a pískem, aby si udrželo tvar, a zavinuli je do jednotlivých vrstev lněných obinadel napuštěných pryskyřicí. Mezi proužky plátna se vkládaly amulety pro štěstí a na plátno samotné se jako ochrana zapisovaly magické formule a texty. Mumii pak byla nasazena maska. Rakev/sarkofág s mumií byl pak zapečetěn.
Na celý proces mumifikace dohlížel kněží se šakalí maskou na hlavě, která představovala boha mrtvých Anupa.
Autor: Redakce NETzin.cz