Jak si založit blog
Blogování s minimálními nároky na technické znalosti, ale zároveň s možností rozvoje.
Tento návod je určen začátečníkům. Zabývá se možnostmi založení vlastního weblogu bez počátečních odborných znalostí, ovšem s ohledem na to, že se vám psaní zalíbí a budete v něm pokračovat.
Co je vlastně blog? Možná bychom si to měli ujasnit. Blog, nebo weblog, je jakýkoli zápisník jednotlivce na internetu. Autor blogu píše zpravidla příspěvky řazené podle času a záleží pouze na něm, o čem bude psát. Tato definice snad stačí. Všechno ostatní je věcí autorovou.
Celý proces rozdělím do několika kroků, kterými cesta k vlastnímu blogu vede.
Krok 1. – Registrace domény
Vlastní doménové jméno vás bude stát pár stovek ročně. Už navždy, tedy po celou dobu, kdy budete doménu vlastnit, budete za ní i platit. Je to vlastně jediná, ale zásadní investice do začátku blogování a doporučuju jí proto, že se vyplatí. Obsah lze přesouvat, měnit, přidávat i mazat, ale pořád bude vystupovat pod jednou značkou.
Přečtěte se také: Jak vybrat doménové jméno
Krok 2. – Volba blogovacího nástroje
V tomto kroku se dostáváme k důležité otázce. Jestli můžu, pak pro začátek doporučím nějaký systém pro správu blogů, tedy cizí službu. Ta ovšem musí splňovat dvě podmínky:
- Obsah musí být možné vyexportovat
- Musí být možné použít vlastní doménu pro hostovaný blog
Smysl těchto podmínek tkví v možnosti vlastního zálohování obsahu a také možnost přesunu obsahu společně s vlastní doménou někam jinam, možná po čase na vlastní redakční systém, třeba WordPress.
Obě podmínky splňuje třeba Blogger.com nebo Bloguje.cz
Krok 3. – Obsah a propagace
Na tomto místě bych vlastně mohl s celým návodem skončit. Bylo řečeno vše podstatné ohledně technických základů. Blog na cizí službě je velmi jednoduché založit a doménu si také zaregistruje každý celkem snadno.
Už při zakládání a volby domény by však měly být zodpovězeny ještě další dvě otázky: O čem vlastně blog psát a jak zařídit, aby ho někdo četl.
V prvním případě záleží na tom, proč si člověk vlastně blog zakládá. Chce podpořit své podnikání? Chce si psát osobní deníček? Prostě ho psát baví? Ať tak či onak, u tématického blogu se doporučuje držet se opravdu jednoho tématu a účelu. Jestliže píšete o software, nepleťte do toho politiku, protože ta vaše čtenáře nejspíš zajímat nebude. Naopak na osobní blog je doporučováno neplést věci odborné. Znovu ale opakuju, že je to vaše věc. Na osobní blog si může psát každý co chce.
Co se týče propagace, je velmi podobná marketingu u klasického firemního webu.
Podívejte se do rubriky o propagaci, na sérii článků o SEO, a RSS svého blogu přidejte do agregátorů obsahu.
Pokud vše půjde dobře, je pravděpodobné, že kromě občasných návštěv získáte i stálé čtenáře.
Krok 4. Výdělek na blogu
Na blog si můžete přidat reklamu nebo prodat odkazy (pozor na podmínky blogovacího systému). Můžete sepsat či jenom umístit placený PR článek, ale buďte na své čtenáře hodní. Lidé nemají rádi, když z nich budete dělat blbce a jakmile na svém blogu o vlastní rodině a výchově dětí budete najednou publikovat recenze vibrátorů nebo vychvalovat e-shop s elektronickou cigaretou, nadšeni z toho nebudou. Za současné situace tedy rozhodně nepočítejte s tím, že by váš soukromý blog vydělal tolik, aby zaplatil ten čas nad ním strávený. Berte ho spíš jako koníčka a nad výdělkem radši nepřemýšlejte.
Krok 5. Vlastní redakční systém
Až zjistíte, že vás to baví, a že vaše blogování nějakou budoucnost má, můžete přejít na vlastní redakční systém. Přijdete tak o výhodu cizího technického zázemí a počítejte tudíž s tím, že budete muset sami systém aktualizovat a řešit problémy, které se v něm vyskytnou. Na druhou stranu získáte výhody vlastních, takřka neomezených, úprav svého webu.
Jakmile přijde ta doba, vyexportujte dosavadní příspěvky a importuje je do zvoleného CMS (systém pro správu obsahu). WordPress má třeba široké možnosti importu jinde vytvořených dat, takže kromě pravděpodobné změny URL adres jednotlivých článků, nebudete mít žádný další problém. (Pokud vám jde o SEO, nové adresy vyhledávač celkem snadno přeindexuje, není také problém ty nové nastavit podle těch původních, takže k žádné změně nedojde.)
Ale proč jsem tedy vlastně radil použít nějaký cizí systém? Proč ten Blogger a Bloguje? Důvod je jasný. Ušetří vám hodně času při zjišťování, jestli vás bude blogování bavit. Na internetu je mnoho blogů s jediným příspěvkem a pro začátečníka není asi nejlepší cestou nastavovat WordPress a platit za webhosting.
Pokud se na to přece jen chystáte, zde tipy na kvalitní webhosting.
Pokud ale máte hned od počátku ve všem jasno, určitě vlastní instalaci redakčního systému použijte. Není nad to mít všechno pod svou vlastní kontrolou.
Autor: Luboš Kudláček
Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger. Více na LubosKudlacek.cz