Jak vypadaly Budějovice v 17. století?
Jedinečný pohled na České Budějovice se nabízí návštěvníkům historické budovy radnice. Ve vchodu č. 3 v přízemí u přepážek finančního a sociálního odboru si totiž mohou prohlédnout unikátní keramický model, který zobrazuje čtyři století starou podobu královského města.
„Model města ze sádry vytvořil v roce 1957 keramik Slavomír Bláha v měřítku 1:300. Vycházel přitom ze starých zobrazení města, především ze známé veduty Jana Willenberga z roku 1602. S rozměry 206×215 centimetrů se jedná o skutečně unikátní zobrazení Českých Budějovic, jaké nemá obdoby. Model nám do roku 2010 zapůjčilo Jihočeské muzeum, které pro něj po dobu rekonstrukce své budovy nemá vhodný prostor. Nabídku muzea jsme samozřejmě nemohli odmítnout a jsme rádi, že návštěvníkům radnice můžeme pohled na staré Budějovice zprostředkovat,“ uvedl primátor Juraj Thoma.
Model města nezobrazuje všechny domy, ale pouze hlavní stavby. „Především bych upozornil na původní gotickou podobu katedrály sv. Mikuláše se dvěma věžemi, které byly zbořeny po velkém požáru v roce 1641, který zničil dvě třetiny města a vyhořelá katedrála po něm byla přestavěna v barokním stylu. Základy severovýchodní věže se podařilo objevit při archeologickém průzkumu okolí katedrály v roce 2005. Neméně zajímavá je také renesanční podoba radnice, která byla do dnešní barokní podoby přestavěna v 1. polovině 18. století, nebo náměstí s pranýřem místo Samsonovy kašny, na niž jsme zvyklí. Kapitola sama pro sebe je kompletně vymodelovaný hradební systém. I krajina kolem města je odlišná – to, co dnes označujeme jako slepé rameno Malše, tehdy bylo hlavním korytem Vltavy, jež bylo za Sokolský ostrov přeloženo až po první světové válce. Za tokem Malše pak je naznačen původní Krumlovský rybník nacházející se místě dnešního parku Háječek,“ vyjmenoval největší zajímavosti primátor Juraj Thoma.
Autor: Redakce NETzin.cz