Jak vzniká benzín a nafta
Bez benzínu a nafty si již dnes jen stěží dokážeme představit naší lidskou civilizaci. A i když se zdá, že se doprava bude posouvat směrem k jinému způsobu pohonu vozidel (například k elektromobilům), nafta a benzín hraje (a ještě dlouho bude hrát) nezastupitelnou roli v našich životech.
Ropa
Nafta i benzín jsou ropnými výrobky. Ropa je hnědá až nazelenalá hořlavá kapalina tvořená směsí uhlovodíků, především alkanů. Obecně uznávaná teorie říká, že ropa vzniká přeměnou živočišného a rostlinného materiálu obsaženého v horninách. Její vznik trvá v rozmezí několika miliónů nebo desítek miliónů let a proto jde z lidského pohledu o neobnovitelný zdroj.
Naleziště ropy jsou pod nepropustnými vrstvami, v hloubkách od několika set metrů až do hloubek přes 10 km. Ze země se dostává pod tlakem (sama vyvěrá), nebo čerpáním.
Benzín
Benzín je kapalina používaná především jako palivo v zážehových spalovacích motorech. Když se v ropných rafineriích získá z ropy destilací benzín, jde stále o kapalinu, která nesplňuje požadavky moderních motorů a používá se proto jenom jako součást výsledné směsi, kterou tankujeme u benzínových pump.
Součástí benzínu jsou především směsí parafinů (alkanů), naftenů (cykloalkanů) a olefinů (alkenů). Může obsahovat i další organické sloučeniny, například ethery (přidávané úmyslně), a malá množství různých kontaminantů, zejména sloučenin síry, například disulfidů a thiofenů.
Poměr všech složek je určován předpisy v jednotlivých zemích, zdroje (ropné rafinerie) a nároků na oktanové číslo.
Nafta
Nafta se také vyrábí destilací a rafinací z ropy. Používá se především jako palivo pro vznětové motory. Její kvalita se vyjadřuje cetanovým číslem a určuje ji státní norma. Ta udává mimo jiné destilační křivku, bod vzplanutí, obsah síry, povinný obsah bio složky, vody, nečistot a právě cetanové číslo.
Nafta se dále dělí podle odolnosti vůči nižším teplotám, protože na rozdíl od benzínu může krystalizovat. Máme proto naftu letní (do 0° C), přechodovou (do -10° C), zimní (do -20° C), a arktickou (od -20° C do -44° C).
Autor: Redakce NETzin.cz