Jihočeši se prý bojí poskytovat první pomoc
Z výzkumu provedeného společnostmi Sanofi (vlastník české Zentivy) a agentury ppm factum vyplývá, že 22 % Jihočechů by v případě nouze neposkytlo první pomoc. Nevěří totiž svým schopnostem a bojí se úmrtí zraněného.
Přímou zkušenost se záchranou člověka má 30 % Jihočechů (v celé ČR je to 22 %). Ostatní zatím první pomoc poskytovat nemuseli. Přes polovinu dotazovaných (58 %) Jihočechů navíc uvedlo, že se bojí i toho, že pacienta sami něčím nakazí. Výrazně optimističtější jsou Jihočeši v hodnocení svých schopností. Celých 26 % lidí v regionu tvrdí, že by rozhodně uměli poskytnout první pomoc. V rámci celé ČR si na takové tvrzení troufá zhruba 14 % obyvatel.
Naštěstí i většina ostatních by se k záchraně člověka postavila čelem. O pomoc by se pokusilo i dalších 51 % Jihočechů, přestože si nejsou jistí svými schopnostmi. 22 % respondentů z regionu pak přiznalo, že by se o záchranu raději nepokoušeli ze strachu, že stav pacienta ještě více zhorší (v celé ČR 32 %).
A jak to potom vypadá ve skutečnosti?
Lidé, kteří se do kritické situace již dostali, se podle svých slov o záchranu v naprosté většině případů pokusili. 26 % z nich zvládlo samo poskytnout první pomoc (v celé ČR to bylo 22 %). 57 % poskytlo pomoc a současně volalo záchranku (v ČR 59 %) a zbylých 17 % zavolalo tísňovou linku (v ČR 18 %).
Školy se i v průzkumu ukázaly jako klíčový zdroj informací o pravidlech první pomoci. Většina respondentů se se základy první pomoci setkala naposledy jako dítě nebo dospívající. Z průzkumu vyplynulo, že 70 % Jihočechů získalo stěžejní informace o poskytování první pomoci ve věku do dvaceti let.
Společnost Sanofi proto spustila projekt „První pomoc pro prvňáčky“, v němž učí prvňáky principy první pomoci. „Plošné vzdělávání žáků základních škol v této oblasti chybělo. Proto jsme se rozhodli připravit kurzy, které je se zásadami první pomoci seznámí. Naší ambicí je vrátit do škol kvalitní výuku první pomoci,“ vysvětluje Filip Hrubý, tiskový mluvčí skupiny Sanofi ČR. Pilotní projekt zrealizovala firma Sanofi ve Středočeském kraji, kde během loňského školního roku kurzy prošlo více než 6 500 školáků. Dále se výuka rozšířila do Jihomoravského kraje. Sanofi plánuje postupně realizovat projekt i v dalších regionech.
Tým záchranářů vyjíždí do základních škol a zábavným způsobem děti učí, jak resuscitovat, ošetřit zraněného, ale i komunikovat s operátorem na tísňové lince. Odbornou stránku výuky zajišťuje Zdravotnická záchranná služba, projekt zaštítili i krajští hejtmani.
Autor: Redakce NETzin.cz