Kdy nepoužívat WordPress
WordPress je systém velmi jednoduchý na instalaci a základní konfiguraci. Každý jej může mít zdarma, je stabilní, má přívětivou administraci a psát v něm je radost. Existuje pro něj mnoho rozšiřujících funkcí (pluginů) a mnoho šablon vzhledu.
Tolik klady, které jasně říkají, že WordPress je ten nejlepší systém pro weblog. Tento fakt ovšem neznamená, že se hodí pro firemní stránky a velké projekty.
Kámen úrazu je v tom, že WordPress má jasně danou strukturu. Je už pro bloggera dopředu připravena, protože není zase tolik rozdílných pohledů na to, jak má takový blog vypadat. Každý blogger si najde svůj způsob, jak bude své příspěvky publikovat a nebude s tím mít příliš práce. To je pro něj výhodné, je to výhodné pro slávu WordPressu a mimo jiné i pro čtenáře takových blogů. Všechny jsou stejné, dodržují základy použitelnosti a na první pohled je pozná jak čtenář, tak vyhledávač.
Blog je prostě blog.
Někteří uživatelé WordPressu však tohle nechápou. Jasně – WordPress je možné použít jako plnohodnotný CMS pro určitý druh projektů, je ale nesmysl domnívat se, že vše vyřeší nějaký plugin. WordPress jako katalog odkazů, WordPress jako komunitní síť, WordPress jako encyklopedie, WordPress jako statické firemní stránky, WordPress jako miniweb atd.
Vždyť není jediný!
Existují další open-source, když už to chcete mít všechno zdarma. Sice možná nezvládnete konfiguraci a někdo vám bude muset poradit, ale výsledek je potom zajímavější. Je unikátní, není to zase jedna instalace WordPressu s free šablonou přeplácaná pluginy.
Skromný osobní blog
Pokud mi někdo řekne, že si chce psát nějaký malý osobní blog, jsem v pokušení ho dokonce od použití vlastního systému zcela odradit. Takový blogger.com v kombinaci s vlastní doménou tuto funkci zastane taky a pro majitele odpadají technické problémy, zejména pak nutnost WordPress aktualizovat, když o to požádá.
S použitím nějakého blogovacího systému třetí strany prostě nejsou žádné starosti, jelikož o vše se stará jeho provozovatel. Doporučuji proto použít v případě, že neplánujete nic většího a jde opravdu jen o váš zápisník.
Magazín s komplexní správou uživatelů
I zde se nabízí použití něčeho jiného, teď pro změnu většího. Takový Drupal rozhodně není špatnou volbou už proto, že možnosti při tvorbě architektury webu jsou takřka neomezené. Drupal používá Netzin.cz a ještě jsem nenarazil na žádné omezení. Pokud plánujete zapojení většího počtu uživatelů, pak je Drupal tou správnou volbou.
Statický web
Statický web by měl být pokud možno opravdu statický. Stránky v HTML bez použití MySQL rozhodně nejsou OUT, naopak: právě ony dávají ty úplně největší možnosti. Máte je pod absolutní kontrolou, nemusíte nic aktualizovat, nová verze PHP vám nezpůsobí problémy. Můžete na ně v klidu zapomenout a ony budou stále funkční. Na co používat redakční systém na vytvoření několika stránek s kontaktem a informacemi o firmě? Zcela zbytečné.
Pokud budu přemýšlet o tom, jaký CMS zvolit pro konkrétní web, vždycky si napřed položím otázku, zda je to opravdu nutné a jestli si nevystačím s ručně napsaným statickým webem.
Autor: Luboš Kudláček
Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger. Více na LubosKudlacek.cz