Nedáváte dětem kapesné? Komplikujete jim celý život
Znáte to. Máte malé dítě, které si možná spoří něco do prasátka a když jde kupovat dárek dědečkovi, vezme si tři penízky. Ano – TŘI penízky. Umí už trochu počítat, ale hodnotu peněz nezná. A když na tom rodiče nebudou pracovat, ani jí znát nebudou.
Finanční negramotnost je velký problém společnosti, nejen té české – postkomunistické. Lidé se zadlužují, utrácejí víc než vydělávají a dostávají se do strukturálního deficitu, tedy mají stále platební závazky vyšší, než jsou jejich příjmy. Dostávají se do pasti, z níž se takřka nedá normálně uniknout.
Dítě neví o financích vůbec nic, teprve se učí. Pokud ho naučíte, že když si řekne o penízek na zmrzlinu, tak jej dostane, bude se takto chovat celé dětství a mládí a jednoho dne narazí na tvrdou realitu. Jinak řečeno: Pokud od vás dítě nedostává kapesné, zničíte mu možná celý život.
Zní to velmi tvrdě, ale hodnotu peněz člověk nepochopí jiným způsobem, než že s nimi musí sám hospodařit. A základy charakteru, vlastností a návyků získává už jako dítě.
Kdy začít dávat kapesné?
Nejlepší je začít s nástupem do základní školy. Dříve dítě nebývá schopné počítat, přesto je dobré, když i v předškolním věku přichází s penězi do styku, například ve formě vlastního spořícího prasátka.
S dětmi pak můžete hrát jednoduché finanční hry, třeba na obchod apod. Je také dobré porovnávat ceny podle nějaké věci, které dítě dobře zná. Oblíbený pamlsek, které si dítě vybírá samo v obchodě při nakupování, může být dobrou měrnou jednotkou.
Jak vysoké by mělo kapesné být?
V první třídě stačí novému školákovi pár desítek korun týdně, například 30 až 50 Kč. Vychází to do dvou stovek za měsíc, ale kapesné vždy dávejte za týden, například pravidelně v neděli večer. Starší školák ve třetí třídě už bude potřebovat víc, s věkem dítěte kapesné zvyšujte.
Vyvarujte se příliš nízkému a příliš vysokému kapesnému. Obojí ho může vyloučit z přátelského kolektivu ostatních dětí. Když bude mít peněz málo, je to ale pořád mnohem lepší, než když bude mít peněz o hodně víc než ostatní děti. Mnoho peněz zkazí jeho pohled na svět, ostatní děti jej mohou využívat a celý život si to ponese s sebou.
Kapesné nedoplňujte
Pokud dítě utratí své peníze hned první den a zbytek týdne zůstává bez peněz, rozhodně mu nedávejte další. Právě tím ho naučíte hospodařit se svými vlastními finančními prostředky. A co si budeme povídat, peníze ve skutečnosti ke svému životu zatím nepotřebuje, takže ho nedostatkem nijak neohrozíte.
Neplaťte peníze za služby
Pozor! Kapesné není výplata. Nedávejte dítěti peníze za provedené činnosti, i kdyby jste v tu chvíli měli výchovný problém k něčemu svého potomka přinutit. Během dospívání a později v dospělosti by se vám mohlo stát, že bez zaplacení nehne prstem.
Co všechno bude dítě ze svého kapesného hradit?
Samozřejmě na základní škole kapesné slouží k nákupu bonbónů a drobných hraček, dárků pro rodinné příslušníky a další výdaje, na které byste mu dali stejně. Je jen na vás, jak budete s věkem dítěte ke kapesnému přistupovat. Na druhém stupni základní školy a na střední škole si může samo platit veškeré výdaje – tedy například obědy, dopravu, účty za mobilní telefon apod.
Autor: Redakce NETzin.cz