Nejčtenější články 2010 – 1
Blíží se období, kdy začnou média skloňovat okurkovou sezónu jako výraz toho, že se nic moc neděje. Lidé jezdí na dovolené, odpočívají a provoz na Internetu není tak výrazný, jako je tomu třeba v zimních měsících.
Pojďme si tedy připomenout nejčtenější články prvních šesti měsíců roku 2010 zde na Netzinu a trošku tu první polovinu roku zrekapitulovat.
V první řadě je potřeba poděkovat autorům, kteří na Netzin přispěli svým článkem (jejich jména) a lidem, kteří byli ochotni poskytnout rozhovor (rubrika s rozhovory).
Právě rozhovory patří k vůbec nejčtenějšímu obsahu (opomíjím stránky s rozcestníky a různými přehledy), zejména kvůli samotným osobám, které rozhovor poskytly a nadpisu článku tak propůjčily své jméno. Ještě jednou díky všem!
V rámci tohoto článku chci také upozornit na velmi důležitou věc. Následující přehled totiž ve skutečnosti nevypovídá mnoho o zaměření Netzinu. Je ovlivněn vyhledávači, takže často vítězí obsah určený masám lidí, kteří si jej prostě najdou. To však neznamená, že se bude tímto směrem Netzin v budoucnu ubírat, zapomene na čtení pro menšinu a zaměří se například jenom na Facebook…
1. Martin Malý: Nové funkce a služby radši vymýšlím než programuju
Rozhovor s Martinem Malým o blogování, sociálních sítích, programování a webu.
Martin Malý je autorem několika zajímavých webových projektů. V současné době vede magazín Zdroják (tvorba webových stránek a aplikací), kde zároveň publikuje odborné články pro vývojáře.
Programátor, publicista a osobnost, která svými názory oslovuje nemálo lidí. S Martinem si budu povídat především o blogování a sociálních sítích, řeč ale přijde i na programování a současnou podobu webu.
2. Jak si vytvořit stránku na Facebooku
Na Facebooku je dost Čechů na to, aby se vyplatilo založit si v této komunitní síti vlastní propagační stránku. Zabere vám to pouze několik minut i s následnou implemetací Facebook vizitky nebo fanouškovské schránky do vlastního webu. Takže jak na to?
3. Nejlepší pluginy pro WordPress
V tomto článku představím 20 pluginů, které používám na svém osobním blogu. Možná máte v oblibě jiné, možná najdete podobné a lépe funkční. Nicméně WordPress používám několik let a nemáte důvod mi nevěřit.
4. Návod na Facebook
Sociální, komunitní, společenský. Takový je Facebook.
Na Facebooku je více než dva miliony Čechů. Tento článek je návodem na používání pro ty, kteří ještě zcela nepronikli do ovládání Facebooku.
5. Dušan Janovský: Jsem webař 1.0 a asi jím chci zůstat
Rozhovor s Dušanem Janovským především o webu a jeho tvorbě.
Dušan Janovský je autorem dle mého názoru nejrozsáhlejšího a nejkvalitnějšího webu zaměřeného na tvorbu webových stránek. Pracuje pro Seznam.cz a jeho názor na web se promítl nejen do jeho práce, ale i do postoje dalších lidí, kteří se díky Dušanovi naučili své stránky vytvářet.
6. Podnikání na Internetu: Mám asi padesát webů
Tento článek je sepsán jako volně vedený rozhovor s člověkem, který si vydělává provozováním v tuto chvíli přibližně padesáti samostatných webů. Je majitelem dvou stovek domén, profesionál, který ví, jak se svými weby skutečné peníze vydělat.
7. Jak vytvořit ve WordPressu šablonu stránky
Šablonami stránky můžete částečně nahradit chybějící možnost více typů obsahu, která je někdy WordPressu vytýkána v souvislosti s Drupalem. Jde zkráceně o to, že si při vytváření nové stránky (nebo editování stránky starší) zvolíte, jaký soubor bude v motivu vzhledu použit.
8. Petr Hejl: Za investici 1 milion Kč polovinu práv k projektu Nový hledač
Ing. Petr Hejl, CSc. je na českém Internetu známý především díky svému projektu Nový Hledač, pro který již nějakou dobu hledá investici. Vystoupil v televizním pořadu Den D, účastní se diskuzí, komentuje související články a snaží se sehnat jeden milion korun na vytvoření prototypu, jímž by prokázal skutečnou funkčnost nového vyhledávače.
9. Zajímavé moduly pro Drupal
Kromě základních modulů, které dostanete s instalačním balíčkem Drupalu, můžete použít ještě další zajímavé doplňky. V tomto článku najdete seznam těch, které jsou použity zde na Netzinu.
10. Jak na Drupal z pohledu SEO
Redakční systém Drupal patří momentálně do trojice nejoblíbenějších open source systémů pro správu obsahu postavených na PHP. Velice dobře v něm docílíte různých SEO optimalizací – s minimálním úsilím a znalostmi programování.
11. Google Apps na vlastní doméně
E-mail, Dokumenty, Kalendář… Aplikace Google na vlastní doméně s vlastní správou a zdarma, to nabízí již nějakou dobu Google Apps. Padesát e-mailových schránek v prostředí, jaké znají uživatelé služby Gmail mě přesvědčilo o tom, abych výhody i nevýhody této možnosti sám vyzkoušel. V článku najdete stručný návod ke zprovoznění, první dojmy a zkušenosti.
12. Jak pracovat se šablonou WordPressu
Pro redakční systém WordPress je zcela zdarma k dispozici mnoho motivů vzhledu. Instalovat se mohou přímo přes administraci, nebo klasickým způsobem stažením ze zdrojového webu a uploadu přes FTP do adresáře wp-content/themes na vašem webhostingu. V tomto článku se zaměříme na to, jak šablonu upravit a jak přeložit některá vložená slova do češtiny.
13. Sklik pro partnery – první dojmy
Včera bylo dalším několika desítkám webů umožněno vyzkoušet fungování Skliku pro partnery. Celý systém má být veřejně otevřen během tohoto léta a zdá se, že bude poměrně dost zajímavou konkurencí již známým PPC systémům.
Děkuju za přízeň.
Autor: Luboš Kudláček
Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger. Více na LubosKudlacek.cz