Platební systémy na internetu – 2.část
Zatímco v první části jsme si představili dva nejsilnější hráče na zahraničním „trhu“ platebních systému, v té druhé se podíváme na dva české – GoPay a PaySec a jeden cizí – imitátora PayPalu PayPay. Jak se mu podařilo platebního krále napodobit? A co nabídnou české služby omezené naší byrokracií?
PayPay
Stejně jako Moneybookers je PayPay lokalizován, naštěstí pro nás opravdovými lidmi a tak není problém se strojovým překladem.
Strohé prostředí PayPay působí trochu zastarale
Co se týče služeb, nenabízí o nic víc a o nic míň, než PayPal. Můžeme tak využít klasické možnosti zaslání peněz, kde si můžete vybrat mezi emailovou adresou nebo uživatelským jménem na PayPay a samozřejmě vyžádání peněz, s jehož pomocí můžete vybrat peníze od obchodního partnera v šesti možných měnách. Nesmí chybět „vybití“ na Váš bankovní účet.
Požadavek na zaslání peněz na Váš účet
A aby kopie PayPalu byla co nejvěrnější, nesmí chybět ani tlačítka pro obchodníky. Zde je na výběr ze dvou – tlačítko „Kup teď“ a „Donate“, které slouží pro jednorázový dar na Váš účet.
PayPay.com
GoPay.cz
Tato čistě česká služba jde poněkud jinou cestou, než tři předchozí. A myslím si, že se jí to daří celkem dobře.
GoPay je více zaměřen na mladší uživatele internetu a na větší anonymitu. Pokud nepotřebujete disponovat zůstatkem větším než 4000Kč, Vaše přijaté platby nepřesáhnou 60 000Kč a odeslané peníze 25 000Kč není třeba nikde uvádět své jméno.
Ve srovnáním s PayPay působí GoPay velice vzdušně
K dobití svojí GoPay peněženky máte 4 způsoby.
Prvním je použití terminálu Sazky či jakékoliv pobočky České pošty, kde si účet dobijete pomocí systému SuperCash. Na webové stránce si vygenerujete čárový kód, s jehož vytištěnou podobou a příslušnou částkou v hotovosti zajdete na jedno ze dvou zmíněných míst. Částka je připsána asi do deseti minut.
Druhou možností je klasický převod na centrální GoPay bankovní účet. Jako identifikace slouží vaše ID zadané jako variabilní symbol. Možností, dobře využitelnou pro mikroplatby, je dobití účtu pomocí premium SMS. Částky, za které je možné dobíjet, jsou celkem čtyři: 99, 79 a 50 Kč. Avšak hodnoty, které se reálně připíší na Váš účet, jsou mnohem nižší, zpravidla poloviční. Konečná částka záleží na poplatcích operátorů – konkrétní hodnoty v tabulce níže.
Kdo by jako poslední možnost čekal kreditní kartu, nedočká se. Tou je totiž takzvaný GoKupón, kterým Vás může někdo obdarovat. Má tři formy, ve kterém ho můžete obdržet – může Vám přijít na mail, na mobilní telefon jako SMS, nebo klasický vytištěný. Kupón obsahuje 12 ti ciferné číslo, po jehož zadání do systému se příslušná částka přičte na účet.
Toužíte-li naopak peníze poslat, máte obdobné možnosti a samozřejmě platbu na GoPay účet. Bankovní účet, na který hodláte peníze odeslat, nemusí být pouze Váš a tak může být zjednodušena situace, kdy máte na GoPay účtu částku, kterou chcete poslat druhé osobě na klasický BÚ. Netradičním řešením jsou pak platby na email a SMS, kdy dotyčnému dorazí ony zmiňované 12 ti ciferné kódy. U těchto možnosti jde samozřejmě spekulovat o použitelnosti.
Nezvykle pak GoPay nabízí i zasílání zpráv mezi uživateli systému a rovněž kontaktování eshopů pomocí GoPay. Pro majitele webovek pak nabízí GoPay klasická tlačítka pro platby.
PaySec
Nakonec si necháme druhého českého zástupce, který vznikl před dvěma lety za spolupráce ČSOB a Poštovní spořitelny.
Účet si opět můžete nabít standardními cestami – z běžného bankovního účtu a pomocí kreditní karty. Stejně jako předchozí dva systémy, ani PaySec neumožňuje „přímé“ platby Vaší kreditní kartou. Pracuje tak na běžném principu přednabitého konta, s jehož zůstatkem můžete platit.
Placení probíhá klasickými postupy – tlačítky na webových stránkách, integrovanými systému v jednotlivých eshopech a samozřejmě převody mezi PaySec účty.
Jelikož je zbytek systému prakticky totožný se systémy PayPay či PayPal, dodám pouze několik screenshotů.
Přehled účtu
Ukázka tvorby tlačítka pro web
Nastavení limitů
Shrnutí na závěr
Každému uživateli vyhovuje něco jiného, stejně tak jako má každý rozdílné potřeby za co platit. Nebudu tedy pronášet verdikty o tom, co je dobré a co ne. Dovolím si alespoň pár poznámek. Jasně nejpoužitelnější v globálním měřítku je bezpochyby průkopník v tomto oboru PayPal. Nenakoupíte si bez něj na eBay i v mnoha dalších zahraničních eshopech. Jeho kopie PayPay se tváří poměrně jednoduše, nicméně naráží na absenci jakékoliv přidané hodnoty. Moneybookers naopak zaujme svými specifickými službami, které nejednoho uživatele potěší. Co už však tak nepotěší, jsou vysoké poplatky a u nás matoucí „čeština“. Svoji vlastní cestou si jdou GoPay a PaySec, kteří se potýkají s českou legislativou a nemůžou tak nabídnout „prodlouženou ruku“ kreditní karty. Dle mého má však GoPay nakročeno velice dobře a i na úkor jistých bezpečnostních rizik zaujme především svojí anonymitou.
Autor: Stanislav Janu