Pozor na neštovice v těhotenství
Bavíme-li se o neštovicích u dětí, tedy o nemoci, kterou si prožije téměř každý člověk již v útlém věku, myslíme tím neštovice plané (Varicella). Pravé neštovice (Variola) jsou smrtelně nebezpečnou chorobou, která v minulosti zahubila stovky milionů lidí a díky očkování se jí již podařilo zcela vymýtit.
Plané neštovice jsou vysoce nakažlivým onemocněním a prodělání této choroby zajistí jedinci doživotní imunitu, takže opakovaně onemocnět nemůže. U dospělého je průběh nemoci mnohem horší a nebezpečnější, u dětí nejde o nic závažného.
Neštovice se šíří vzduchem a infekčním materiálem je kůže. Pokud se dítě nenakazí jako batole, je vysoce pravděpodobné, že k nákaze dojde v mateřské škole.
Diagnóza, příznaky, průběh nemoci
Nemusí tomu tak vždy být, ale prvním příznakem je horečka, malátnost a bolest hlavy. Následuje svědění kůže, její zarudnutí a vznikající pupeny, které se změní ve vodnaté svědící puchýřky a poté v krusty. (Pokud jsou pochybnosti, onemocnění lze identifikovat lékařským rozborem krve.) Tato vyrážka se objevuje pouze na částech těla (často hlava, krk, záda a končetiny), v těžších případech po celém těle. Tak to trvá 4 až 8 dní, během nichž se provádí léčba, zpravidla pomocí mastí a pudrů proti svědění. Některá doporučení ale říkají, že je lepší kůži ničím nemazat, aby mohla volně dýchat. Urychlí se tím proces hojení. Dále je potřeba dávat pozor na další infekce, které mohou oslabenou kůží vnikat do těla.
Riziko při těhotenství
Plané neštovice jsou velmi nebezpečné, pokud jimi onemocní nastávající matka během prvních pěti měsíců těhotenství. V tom případě může dojít k poškození nenarozeného dítěte.
Pokud se matka nakazí těsně před porodem, bývá infikováno i dítě a v takovém případě, pokud si matka ještě nevytvořila protilátky, které by přešly na dítě, je novorozenec vážně ohrožen na životě.
Autor: Redakce NETzin.cz