Rozdíly mezi WordPressem a Drupalem
WordPress i Drupal jsou systémy pro správu webového obsahu. Každý z nich se liší svou základní koncepcí, ale s oběma je možné téměř cokoliv. Rozdíl je pouze v tom, jakými cestami se chcete při tvorbě webu ubírat a co z toho chcete v závěru mít.
Základní informace
Napřed se podíváme na nějaký základ, tedy na to, jak systémy použít nejjednoduším způsobem.
WordPress je určen bloggerům. Příspěvky řazené dle času a data vydání, pár statických stránek s dodatečnými informacemi (o blogu, o mně apod.) Vyniká jednoduchým publikačním prostředím, kde neklade žádné požadavky na širší znalosti. Kromě toho dost pomůže i s tvorbou architektury – v základu prostě použijete rubriky a štítky, pár stránek s možná několika úrovněmi. Složitější architekturu budete dělat těžko (to neznamená, že to nejde) a budete se muset spokojit se dvěma typy obsahu – příspěvkem a stránkou (opět platí, že lze všechno, ale je to složitější).
Drupal může také sloužit bloggerům. To, co získáte s instalačním balíčkem stačí na provoz weblogu. Ale budete s tím mít problém. To co je ve WordPressu velmi jednoduché, musíte v Drupalu nastavit. Dá se říct, že nastavujete funkce WordPressu uvnitř Drupalu. Nedočkáte se tedy takového komfortu a pro každou maličkost, na kterou je uživatel WordPressu zvyklý, budete potřebovat další modul (nedočkáte se třeba wysiwyg editoru pro psaní).
Shrnutí v bodech
- Instalace – v obou případech velmi jednoduchá
- Konfigurace – u Drupalu v závislosti na konkrétním projektu i dost složitá
- Ovládání – mnohem lepší u WordPressu
- Svoboda – Drupal vítězí
Svoboda Drupalu je právě v tom, že jenom minimálně počítá dopředu s tím, co s ním budete dělat. Vůbec nemusíte chtít blog a nikdo vám tudíž jeho funkce nenutí. Pokud chcete, můžete se jich bez obav zbavit – jádro Drupalu je nezávislé na modulech. Pokud něco nastavujete, vždy musíte myslet na to, že takzvané defaultní nastavení většinou neexistuje (nenajdete rubriky, nenajdete automaticky hezká URL, nenajdete editor atd.) Všechno je na vás a pokud máte fantazii, bez obav ji využijete.
Pluginy a moduly
Funkce obou systémů lze rozšířit. U WordPressu se rozšiřujícím aplikacím říká pluginy, u Drupalu jsou to moduly. Do každého systému lze na internetu najít stejné funkcionality, kterými svůj web obohatíte. V obou případech je možné spolehnout se na funkčnost těchto funkcí ve zhruba stejné míře. Jinými slovy: Stejné funkce WordPressu najdete pro Drupal a naopak.
Nevýhody WordPressu:
- Pokud chcete blogovat, WordPress oproti Drupalu žádné nevýhody nemá
- Pokud chcete víc, narazíte často na omezení
Nevýhody Drupalu
- Není pro něj tolik pěkných motivů vzhledu jako pro WordPress
- Pokud chcete blogovat, strávíte zbytečně mnoho času nastavováním
V první řadě si tedy položte otázku, na co chcete CMS používat. Co od něj očekáváte. Chcete si přesně nastavit URL jednotlivých typů obsahu? Chcete typ obsahu, který budou moci vytvářet běžní registrovaní uživatelé? (Např. zprávička, zápis firmy atd.) A stojí vám to za to? Pokud s Drupalem neumíte, může vám totiž kompletní konfigurace trvat i několik měsíců. Nebo chcete přijít k systému, kde máte jasně vyznačeno co smíte a co nesmíte? Co lze a nelze? Co rozšířit pluginem?
Uvedu konkrétní příklad nevýhody Drupalu. Zde na Netzinu bude pod každým článkem informace o jeho autorovi s odkazem na jeho profil. Pokud byste něco takového chtěli zařídit ve WordPressu, stačilo by přidat jednu jedinou značku do souboru single.php mezi značku pro obsah a značku pro komentáře tak, aby se informace vyplněné v profilu uživatele zobrazily hned pod článkem.
V Drupalu to ale funguje jinak. Abyste mohli něco takového udělat, musíte editovat soubory template.php, vasetema.info a node.tpl.php. Musíte v PHP přidat blok pro obsah na určené místo, zařídit aby se objevil v administraci a potom ho přidat i do šablony uzlu. Jinak to nejde, jelikož komentáře jsou s obsahem spojené a třeba zde na Netzinu by se informace o autorovi objevila až pod nimi.
Tipy na druhy projektů
Typické využití obou systémů lze demonstrovat na konkrétních typech projektů:
WordPress
- Blog
- Statický web
- Magazín s malou redakcí bez složitější struktury
- RSS agregátor (nemám ale zrovna dobré zkušenosti)
- E-shop
Drupal
- Blog
- Statický web i se složitou strukturou
- Jakýkoli typ i velmi rozsáhlého magazínu s více typy obsahu a velkou redakcí
- RSS agregátor
- E-shop
- Fórum
Drupal má větší využití. Osobně si nejvíc cením možnosti podrobné konfigurace práv uživatelů. Možnost vytvářet skupiny a přesně určit co smí a co ne. V tom ho WordPress nepřekoná.
U Drupalu ale počítejte i s tím, že déle trvá i samotné publikování. Například novou rubriku nezaložíte hned, musíte ji vytvořit předem. Volíte také formát vstupu. Můžete si všimnout u komentářů, že i anonymní uživatel má k dispozici chudý wysiwyg editor a může používat konkrétní HTML značky. Je to trošku složitější a budu se tomu věnovat v některém z dalších článků.
Pokud víte, jaký typ projektu chcete vytvářet, pak byste neměli mít s volbou systému problém. Kdyžtak se mě zeptejte.
Autor: Luboš Kudláček
Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger. Více na LubosKudlacek.cz