Sebevražda kvůli dluhům? Největší nesmysl
Někteří lidé sdílejí názor, že zatímco za dob komunismu člověka zlikvidoval režim fyzicky (viz Milada Horáková), dnes režim likviduje lidi úplně stejně, akorát ekonomicky. Člověk zlikvidovaný ekonomicky si prý sám sáhne na život a mnohdy je to bohužel také pravda.
Lidé jsou schopní zabít se kvůli dluhům. Tak je to v médiích podáváno, ale my pojmenujme věc správným názvem – zadlužení lidé nepáchají sebevraždy proto, že mají dluhy, nýbrž proto, že jsou pod tlakem věřitelů a propagandou bankovních i nebankovních společností, které se půjčováním živí.
Normálnímu člověku musí vrtat hlavou, jak je možné, že nebankovní společnost půjčuje peníze s RPSN skoro 50 %. Takové půjčky (kreditní karty) opravdu existují, podívejte se na firmy, které napojení na autobazary a obchody využívají touhu po zboží neinformovaných lidí, neschopných posoudit na místě závazky vyplývající ze smlouvy, kterou někde s prodavačem podepisují. Člověk se zadluží velmi snadno.
Co následuje?
O vysoce zatěžujících dluzích mluvíme většinou v případě, kdy má rodina nebo jednotlivec tzv. strukturální deficit, to znamená, že měsíčně má vyšší povinné finanční odvody, než jsou jeho příjmy. V takovém případě řeší člověk jednu půjčku další půjčkou, nicméně už se dostává do spirály.
Za zpoždění platby platí neúměrné poplatky. U schránky nachází dopisy ve formátu A4 s červeným nápisem „DLUŽNÍK!!!“ a stydí se tak před svými sousedy i rodinou. Banky i lichvářské společnosti posílají dopisy, e-maily, telefonují… Výhrůžné zprávy přitom obsahují informace o tom, co všechno se stane, když dlužník nezaplatí včas svou splátku.
Co se ale opravdu stane?
Nestane se VŮBEC NIC. Exekuce je největším strašákem. Exekutor vezme dlužníkovi televizi (věci nezbytné k životu zabavit nemůže). Zabaví auto? Možná ano. Zabaví mobilní telefon? Pravděpodobně pouze v případě, že má hodnotu dluhu, a to většinou nemá.
Co si ještě vezme? Nábytek? Ale no tak, to uspokojí dluh? Mikrovlnku? Asi ano…
A přichází tedy čas se zabít?
Nikdo netvrdí, že závazky není potřeba plnit. Člověk může přijít i o dům, ale takovou exekucí spirála končí a člověk může začít žít znova. Důležitý je přitom jeden fakt – když dlužník prokazatelně na splácení dluhů nemá prostředky, nikdo mu nemůže ublížit. Ani výplatu nemůže exekutor zabavit celou. Za dluhy se nechodí do vězení. Dluhy neohrožují fyzické zdraví dlužníka, pokud si ho sám nenechá zničit svou psychikou.
Devětatřicetiletý muž z dosud neznámých důvodů sekyrou zavraždil pět lidí – manželku, sedmiletou dceru, své rodiče a tchána. Ve středu časně ráno sám přišel na policii, kde se k masakru přiznal. Motivem pětinásobné vraždy byly zřejmě finanční problémy pachatele poté, co si půjčil od rodiny zatím blíže neupřesněné částky. (via Novinky.cz)
Dnes mají dlužníci spoustu možností. Mohou využit insolvenčního řízení a nechat se takzvaně oddlužit. Mohou se s exekutorem domluvit, mohou se dohodnout s věřitelem. Možností je spousta.
Srovnávání zločinů představitelů komunistického režimu, kdy byli popravováni lidé na základě vykonstruovaných obvinění, a dnešní kapitalistické doby, která může podle některých názorů na zpravodajských serverech za smrt zadlužených lidí, je proto přinejmenším hloupé.
Autor: Redakce NETzin.cz