Stát vydělává miliardy na prodeji drog a nikomu to nevadí
Z přednášky o drogách se můžete kromě jiného dozvědět také to, že dealer drog se snaží nalákat další konzumenty a budoucí odběratele svého zboží tak, že první dávky jsou zdarma nebo za velmi nízkou, až symbolickou cenu. Jakmile si pak člověk vypěstuje závislost, lze cenu zvedat a skutečně vydělávat. A přesně to udělal a dělá stát.
Debatu rozvíří jednou za čas některý z politiků tím, že chce někde zakázat kouření. Nově se to týká stále diskutovaných restaurací, kde na jedné straně stojí zástupci svobody (podnikateli, dělej si co chceš, holt třeba budeš mít méně zákazníků, pokud se rozhodneš špatně), na té druhé pak ochránci zdraví obyvatel naší republiky (do kuřáckých restaurací chodí i kuřáci a jim to škodí, taky by mohli i oni sami ti smradlaví kuřáci žít trochu zdravěji).
Málokdo však při té příležitosti hovoří o tom, že z každé krabičky cigaret jde více jak 80 % ceny do státní kasy, ročně jde o desítky miliard korun a tudíž jde o výnosný byznys a významný finanční příjem pro celou společnost. (Vzpomeňme na to ve chvíli, až budeme chtít kuřákům zvyšovat zdravotní pojištění, protože i takové návrhy zde jsou.)
Nehovoří se také o tom, že smyslem této spotřební daně má být regulace spotřeby určitého zboží, ale navzdory této skutečnosti počet kuřáků nijak neklesá. V ČR stále kouří 2 miliony lidí a podle některých údajů jejich počet naopak spíš roste (neověřitelné).
Pokud vezmeme modelový příklad sprostého dealera drog, sociopata ze školních učebnic, který postupně zvyšuje cenu svého zboží a využívá ke svým ziskům drogové závislosti lidí, mezi ním a přístupem státu/naší české společnosti nebude moc velký rozdíl.
Autor: Redakce NETzin.cz