V jakém bytě chtějí lidé bydlet?
Počet dokončených bytů v bytových domech v Praze dosáhl jen v 1. čtvrtletí letošního roku 1 308 bytových jednotek, což znamená meziroční nárůst o 35%, dosahující 64% absolutního kvartálního maxima z roku 2010. I loňský počet dokončených bytů za 1. pololetí (1 786) byl překonán v řádu desítek procent. Roční počet dokončených bytů pak podle našich odhadů přesáhne 3 000 jednotek.
Ceny rostou už rok a půl
Po více než tříleté stagnaci začaly v Praze od začátku roku 2013 plynule růst prodejní realizované ceny bytů. Růst nabídkových cen nastartoval oproti tomu s ročním předstihem a s 5% meziročním nárůstem cen. Plynulý nárůst cen spolu s růstem výstavby bytů stimuluje nejen zájem developerů o nové projekty ale hlavně zájem kupujících o investice do nemovitostí, které získávají opět svůj, realitní krizí ztracený, kredit. Úspěšné projekty si dokonce opět mohou dovolit dříve běžné mírné zdražování v průběhu prodeje.
Ceny novostaveb a starších bytů se vyvíjejí podobně
V úvodu letošního roku se obě vývojové křivky poněkud rozcházejí ve prospěch starších bytů, zatímco ceny novostaveb víceméně stagnují. To může být dáno i snižováním přemrštěných nabídkových cen některých projektů, které nerespektují realitu.
Marketingovým evergreenem jsou slevy. Především v nižším segmentu slevu přímo inzeruje více než 70 % projektů. Poskytnutí dalších individuálních slev klientovi je spíše mimořádné. S výjimkou několik let dokončeného projektu. Tady má klient, který požádá o slevu, prakticky jistotu, že ji dostane. I v řádu stovek tisíc. U projektů zahájených v posledních letech jsou ceny nastaveny většinou už velmi reálně a pro úspěšný prodej již další slevy nejsou třeba. Postupným doprodejem problematických projektů (neprodané byty několik let po kolaudaci) se ovšem fenomén slev výrazně sníží.
Jak vypadá „ideální“, tedy nejžádanější, byt?
Ředitel realitní kancelář LEXXUS Peter Višňovský říká, že největší zájem je o byty s dispozicí 2kk až 3kk o velikosti průměrně 80m2 s balkónem nebo terasou u obývacího pokoje, šatnou, komorou, sklepní kójí a garáží. Důležitá je přitom optimální výměra bytu vzhledem k počtu místností a cenové úrovni. Tedy byt ani příliš malý, ani zbytečně velký.
Balkóny, terasy nebo předzahrádky orientované na osluněnou část domu a navazující přímo na obývací pokoj zásadním způsobem zatraktivňují byt. Pokud jsou ale příliš velké, prodražují neúměrně celkovou cenu bytu. Optimální a nejžádanější velikostí je balkón 6 – 10m2, terasa 20 – 25 m2 a předzahrádka mezi 50 – 100 m2.
Dále zůstávají v oblibě kuchyně spojené s obývacím pokojem. Výjimkou jsou velkometrážní byty v historické zástavbě nebo ve vilách. Tady je kuchyně s jídelnou velmi často oddělená od obývacího pokoje, který na jídelnu přímo navazuje, například posuvnými dveřmi.
Trendem je nadále samostatná toaleta, alespoň u bytů od velikosti 2kk. Porevoluční obliba rohových van a velkých koupelen se pak, hlavně z ekonomických důvodů, vytrácí. Větší důraz se klade spíše na design a kvalitu vybavení. A velké oblibě se samozřejmě těší samostatná místnost pro šatnu. Požaduje ji většina lidí, ale málokdo je ochoten za ni zaplatit. I malá šatna představuje minimálně 120 – 150 000 korun a je proto stále ještě v běžném bytě nadstandardem.
Autor: Redakce NETzin.cz