Využívání výsledků duševní tvůrčí činnosti – výdělky a daňové doklady
Na co není potřeba mít IČ – psaní, malování, autorská tvorba.
Existuje zvláštní forma výdělečné činnosti, nejde o podnikání, ale není to ani zaměstnání. Člověk nepotřebuje IČ, nemusí mít živnostenské oprávnění, a přesto může vydělané peníze bez problémů danit a chovat se, jakoby byl podnikatelem. Pokud si chcete přivydělat psaním, malováním, nebo prodávat nějaké jiné výsledky své duševní činnosti, zakládat živnost si nemusíte.
Prodej vlastních fotografií, prodej vlastních textů (článků, knih), prodej obrazů, soch a dalších uměleckých děl, to všechno jsou činnosti, na které člověk nepotřebuje živnostenské oprávnění.
Hovoří o tom Zákon o živnostenském podnikání – Živnost – § 3:
(1) Živností není:
b) využívání výsledků duševní tvůrčí činnosti, chráněných zvláštními zákony, jejich původci nebo autory
Živnostenské oprávnění není potřeba dokonce ani tehdy, kdy si nechá autor své dílo připravit a distribuovat dalším subjektem, ale sám se na prodeji podílí. Například spisovatel nechá svou knihu vytisknout nějaké nakladatelství, pak ji vezme a sám prodává. I tak jde stále o výdělek pocházející z výsledků duševní tvůrčí činnosti a nemusí mít tedy živnostenský list.
Daně a daňové doklady
Daně je potřeba platit vždy. Jde o tzv. příjmy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti podle § 7 zákona o daních z příjmů.
V praxi stačí, když se umělec registruje na Finančním úřadu (a získá tak DIČ, neboli daňové identifikační číslo), následně může vystavit fakturu, daňový doklad za provedené služby a prodej svých děl.
Faktura může mít obvyklý vzhled, není potřeba nic zvláštního, stačí připsat například „fakturuji na základě autorského zákona“ (nebo něco podobného), aby se příjemce nedivil, že doklad nemá IČ.
Umělec (textař, fotograf, malíř) podá klasickým způsobem také daňové přiznání.
Nevýhody
Hlavní nevýhoda tkví především v neznalosti úřadů (nebo spíš konkrétních úředníků) a dalších subjektů. Na neochotě se touto formou obživy vůbec zabývat.
Člověk se živí malováním obrazů, ale například pro banku nemá příjem, není zaměstnanec, není ani podnikatel, ani živnostník. Banka mu nedá půjčku a nezaloží mu účet, který by mohl pro svou činnost využívat.
Na podobné překážky narazí umělec na celé řadě dalších míst, kde je povinnou položkou při vyplňování formulářů IČ, které nemá. Počítačové systémy tuto možnost vůbec neakceptují, fotograf nemůže přidat svůj web do katalogu webů, protože nejde o web nekomerční. Nemůže jej přidat do katalogu firem, protože nemá IČ a není tudíž firmou.
Nakonec dojde k rozhodnutí, že být živnostníkem je lepší.
Informace jsou potvrzeny další konzultací s vedoucí Obecního živnostenského úřadu v Českých Budějovicích a specialistou na účetnictví.
Autor: Luboš Kudláček
Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger. Více na LubosKudlacek.cz