Wiki web bez MySQL – systém DokuWiki
DokuWiki je jedním ze systémů, které konkurují objemné MediaWiki, aplikaci vytvořené speciálně pro Wikipedii.
DokuWiki funguje podobně, má podobné funkce a může i podobně vypadat, nepoužívá však databázi a je vhodná i pro menší webové projekty.
Projekty, které počítají s tím, že uživatelům umožní editovat jednotlivé stránky a veškerou historii přitom navždy ukládají. Každá změna je dobře zaznamenána a uchována třeba pro případné obnovení původních informací.
Skvělé na tom je, že DokuWiki můžete použít hned třemi způsoby.
- Wiki otevřená, editovat mohou všichni uživatelé
- Editovat mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé (to lze určit i pro konkrétní stránky, nebo editování povolit jenom vybranému uživateli, případně skupině lidí, kteří na webu pracují
- Číst a editovat mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé (registraci samozřejmě nemusíte povolit a uživatele přidávat sami) – tento způsob může být zajímavým řešením firemního intranetu
Tyto tři způsoby je možné kombinovat, může existovat část stránek určená veřejnosti, část potom pro interní informace.
Jeden z hlavních důvodů, který vás může vést k použití, je skutečnost, že nepoužívá databázi. Veškerá data jsou ukládána do adresářů na serveru a texty konkrétně do obyčejných textových souborů s příponou TXT.
Co DokuWiki umí
- Do stránek můžete vkládat javascript, HTML i PHP (pokud to povolíte, náhodným uživatelům to pochopitelně z bezpečnostních důvodů neumožňujte)
- Acronymy se vkládají do slov automaticky z připraveného seznamu, do stránky můžete vložit RSS výstup a zajistit tak stále aktuální informace ve stránce.
- Můžete si připravit vlastní motiv vzhledu.
- Použít nějaký z pluginů (například pro blogování).
- Umožnit uživatelům odebírat změny na stránkách e-mailem.
- Zvolit licenci obsahu uveřejněnou v patičce stránky.
- Zobrazit „drobečkovou“ navigaci.
- Nechat si posílat informace o všech změnách na e-mail.
- Nastavit životnost zámkových souborů (nemohou přece editovat a ukládat dva lidé najednou).
- Používat „pěkná“ URL (zde chci upozornit na zakomentovaný soubor .htaccess, je třeba jeho obsah odkomentovat, aby to fungovalo, pokud jej však nemůžete použít, má DokuWiki svou vlastní interní metodu).
- Používat plně kanonická URL.
- Generovat Google sitemap (automaticky).
Syntaxe
DokuWiki má svou vlastní syntaxi. To znamená, že při formátování obsahu můžete používat speciální značky a osvobodit se tak od HTML a stylů.
Příkladem může být třeba obrázek, jehož adresa je zapsána takto:
{{:adresar:obrazek.jpg|Zde alternativní popis}}
A takto je zapsán obrázek, které je z prava obtékán textem:
{{:adresar:obrazek.jpg |Zde alternativní popis}}
Vidíte ten rozdíl? Jde pouze o jedinou mezeru a hned je obrázku přiřazen styl.
Index a noindex
V meta informacích (hlavička webové stránky) je i položka sdělující vyhledávačům, jestli mají konkrétní stránku indexovat či nikoli. DokuWiki na to myslí a starším verzím stránek přiřazuje automaticky noindex, nofollow, což by mělo zajistit, že indexována bude vždy jen aktuální verze, která má index, follow.
Zkušenosti
DokuWiki pracuje zcela bez problémů. Chybí některé funkce, které by práci zpříjemnily, ale celkové hodnocení je kladné. Navíc – systém je neustále ve vývoji.
Autor: Luboš Kudláček
Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger. Více na LubosKudlacek.cz