Zajímavé aplikace pro Android
Pouze 5 tipů majitele nového telefonu.
Jelikož byl pro české uživatele zpřístupněn placený Android market a protože operační systém Android slaví úspěchy a jeho podíl na trhu roste, v tomto článku najdete pár tipů na aplikace právě pro něj. Možná přemýšlíte, že si telefon s tímto systémem pořídíte, možná ho už máte a přemýšlíte, čím jej ještě vylepšit. Všechny popisované aplikace jsou ke stažení zdarma.
Scanner QR kódů a jejich vytváření
Na Android Marketu je k dipozici více aplikací, které umí skenovat čárové i QR kódy. Existují i aplikace, s nimiž můžete vlastní QR kódy vytvářet. Na webu si jejich tvorbu můžete vyzkoušet například na webu http://qrcode.kaywa.com/.
Hlavní výhoda těchto kódů tkví podle mě v tom, že nemusíte opisovat žádné informace, stačí zaměřit fotoaparátem na kód a načíst informace z něj do svého telefonu.
Na kódu vlevo je pouze URL adresa Netzinu, pro přečtení můžete použít například aplikaci Barcode Scanner.
Dropbox
Dropbox je vlastně vzdálené síťové úložiště. Můžete ho mít na svém počítači a sdílet v něm například dokumenty a fotografie se svým telefonem. Naopak z telefonu můžete odeslat do Dropboxu soubory a na počítači si je zase stáhnout. Zdarma získáte 2GB prostoru.
Jde o jednoduchou, ale šikovnou pomůcku, které navíc nechybí ani funkce zveřejnění na Internetu, stačí si ve složce určené ke sdílení na svém počítači nechat zobrazit URL konkrétního souboru. Adresu pak můžete poslat člověku, kterému chcete soubor zpřístupnit.
Oficiální web Dropboxu je na adrese http://www.dropbox.com/
CHMI – Český hydrometeorologický ústav
Tato aplikace zobrazuje radarová a blesková data, k dispozici je i satelitní pohled. Jinými slovy obrázky ukazují, jestli bude pršet a za jak dlouho, což může být užitečné při aktuálním plánování.
Web vývojáře najdete na adrese http://www.kaldax.org/, kde jdou i screenshoty aplikace.
Hlasové vyhledávání Google
Pro vyhledávání Google není potřeba dotaz psát, stačí jej nadiktovat. V poli hledání je po nainstalování aplikace ikona mikrofonu, která spouští příjem zvuku. Následně jej přenese jako text do vyhledávacího formuláře.
Google Translate
Překladač společnosti Google, není asi potřeba nic dalšího dodávat. Překlad hlasem v něm funguje také, stačí tedy opět klepnout na ikonku mikrofonu a říct slovo nebo řetězec, který chcete přeložit. K dispozici je 50 jazyků.
—-
Mezi další zajímavé aplikace patří nejrůznější čtečky elektronických knih (iReader, Aldiko, MyBookDroid), v nichž je zároveň k dispozici různě zpracovaná databáze, kde lze knihy uchovávat a třídit. Dále by rozhodně neměla chybět nějaká aplikace pro Twitter, aplikace pro IM (na Android Marketu je i Jabbim) a hodí se i nějaký manažer dokumentů v telefonu, například ES File Explorer. Jako úkolovník můžete vyzkoušet aplikaci Astrid.
Všechny aplikace najdete na Android Marketu přímo z telefonu zadáním jejich názvu.
Autor: Luboš Kudláček
Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger. Více na LubosKudlacek.cz