Závislost na internetu? Nebo na Facebooku?
Pamatujete si, jak docela nedávno všechna média publikovala zprávy o závislosti na „Internetu“? V Číně se dokonce rozhodli léčit tuto závislost elektrošoky, u nás se přemýšlelo, kolik založit speciálních oddělení psychiatrických léčeben.
Bylo to v době rychlého zvyšování počtu lidí připojených na internet a později s příchodem Facebooku zvýšeného zájmu lidí vysedávat před monitorem počítače.
Klasický člověk nedokázal pochopit, co by mohl chtít člověk na síti dělat. Nechápal to, sezení u počítače považoval za cosi nezdravého.
Když budete hledat starší články na iDnes a dalších zpravodajských serverech, narazíte na varování, testy a informace o tom, jak je tato závislost nebezpečná.
Od jisté doby (možná od chvíle, co se stali závislými novináři) se o tom moc nemluví. Internet je součástí životů lidí stejně jako televize (kolik lidí je závislých na televizi?) nebo mobilní telefon. Mimochodem mobil si prošel podobným obdobím, závislost na mobilním telefonu, nezdravé záření apod. Dnes už tyto zprávy mnoho lidí neosloví.
Je tu však nový fenomén. Píše se rok 2010 a máme tu sociální sítě, někdy označované jako web 3.0. Lidé mají konečně důvod trávit u počítače i delší dobu, protože mají na jednom místě hry a své přátele. Změnil se pohled na soukromí, většina lidí vystupuje veřejně a bez obav o sobě šíří i soukromé rodinné informace.
Internet se tak stal, především díky sociální síti Facebook, druhým domovem mnoha lidí, virtuálním světem paralerním s tím skutečným. Lidé udržují vztahy, komunikují, baví se, sledují události a prohlížejí si fotky i videa. Nikdy jim kupříkladu neuniknou narozeniny svých virtuálních přátel.
A opět se ozývají hlasy, prozatím velmi slabé, že jde opět o závislost, tentokrát konkrétně na zmiňovaném webu facebook.com. Máte Facebook pořád otevřený? Pořád jste online a když ne, stoupá u vás nervozita, klesá soustředěnost, okamžitě vám klesá nálada?
Pokud ano, jste závislí na Facebooku. Záleží pouze na tom, jestli to někomu vadí. A jestli to vůbec někoho zajímá.
Autor: Luboš Kudláček
Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger. Více na LubosKudlacek.cz